16 սեպտեմբերի 2015թ.
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Էյջի Տագուչիին։
Ողջունելով հյուրերին՝ պարոն Հարությունյանը նախեւառաջ շնորհավորեց նորանշանակ դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունն ստանձնելու առիթով եւ հույս հայտնեց, որ ՀՀ-ում նստավայր ունենալն առավել կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի եւ Ճապոնիայի գերագույն դատարանի միջեւ կապերի հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեց հայ-ճապոնական իրավական երկխոսության հետագա ամրապնդման կարեւորությունը եւ նշանակությունը:

MEETING WITH AMBASSADOR OF JAPAN
On September 16, G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court, hosted the newly appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Japan Mr. Eiji Taguchi.
Welcoming the guests, Mr. Harutyunyan, first, congratulated the ambassador on assuming the diplomatic mission and expressed the hope that opening of the Embassy will contribute to the further consolidation of the Armenian-Japanese relations.
The both sides also discussed the issues of development of the relations between the Constitutional Court and the Supreme Court of Japan.
During the meeting both sides highlighted the importance and significance of further consolidation of the Armenian-Japanese legal dialogue.