16 սեպտեմբերի 2015թ.
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Էյջի Տագուչիին։
Ողջունելով հյուրերին՝ պարոն Հարությունյանը նախեւառաջ շնորհավորեց նորանշանակ դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունն ստանձնելու առիթով եւ հույս հայտնեց, որ ՀՀ-ում նստավայր ունենալն առավել կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի եւ Ճապոնիայի գերագույն դատարանի միջեւ կապերի հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվեց հայ-ճապոնական իրավական երկխոսության հետագա ամրապնդման կարեւորությունը եւ նշանակությունը:

ВСТРЕЧА С НОВОНАЗНАЧЕННЫМ ПОСЛОМ ЯПОНИИ
16 сентября Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Республике Армения господина Эйдзи Тагучи.
Господин Арутюнян поздравил новоназначенного Посла с началом дипломатической миссии в Армении и выразил уверенность, что открытие Посольства Японии в Армении будет содействовать дальнейшему укреплению армяно-японских отношений.
Стороны обсудили также вопросы дальнейшего развития связей между Конституционным Судом РА и Верховным Судом Японии.
В ходе встречи стороны отметили значимость дальнейшего укрепления армяно-японского правового диалога.