ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ ՌԱՖՍԱՆՋԱՆԻԻ ՄԱՀՎԱՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Հունվարի 10-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն այցելեց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատուն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Իրանի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանիի հիշատակին:
Գ. Հարությունյանը, ով ժամանակին որպես ՀՀ փոխնախագահ ղեկավարել է հայ-իրանական կապերի զարգացման միջպետական հանձնաժողովը, պաշտոնական մի շարք հանդիպումներ է ունեցել պարոն Ռաֆսանջանիի հետ, շատ բարձր է գնահատում նրա դերը հայ-իրանական հարաբերությունների սկզբնավորման ու ամրապնդման գործում:
Դեսպանատան հուշամատյանում պարոն Հարությունյանը թողեց հետեւյալ գրառումը.
«Իմ խորին վշտակցությունն եմ հայտնում պետական իմաստուն գործիչ, մեծահարգ պարոն Ռաֆսանջանիի մահվան կապակցությամբ, ում հետ պատիվ եմ ունեցել բազմաթիվ անգամ հանդիպել՝ դնելով մեր երկրների բարեկամական կապերի հաստատման ու զարգացման հիմնաքարերը»:

ДАНЬ УВАЖЕНИЯ ПАМЯТИ РАФСАНДЖАНИ
10 января Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян посетил Посольство Исламской Республики Иран в Армении для воздания дани уважения памяти бывшего президента Ирана Али Акбара Хашеми Рафсанджани.
Г. Арутюнян, в свое время, будучи вице-президентом РА, возглавлял Межгосударственную комиссию по развитию армяно-иранских связей и имел ряд официальных встреч с господином Рафсанджани. Он высоко ценит роль Рафсанджани в установлении и укреплении армяно-иранских отношений.
В Книге соболезнований господин Арутюнян сделал следующую запись:
“Выражаю глубокие соболезнования в связи с кончиной мудрого государственного деятеля, многоуважаемого господина Рафсанджани, с которым имел честь многократно встречаться, поставив краеугольные камни установления и развития дружественных связей между нашими странами”.