ՀԱՅ-ՆԻԴԵՐԼԱՆԴԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՂ ԾՐԱԳՐԻ ԱՄՓՈՓԻՉ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ
2022 թվականի օգոստոսի 31-ին տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հաղորդակցման ռազմավարության և մասնագիտական կարողությունների ընդլայնում» մեկամյա ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը:
Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը կարևորել է նմանօրինակ ոլորտային ծրագրերի իրականացումը՝ արժևորելով միջազգային գործընկերների և քաղաքացիական հասարակության կառուցողական ներգրավվածությունը դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներում: Իր հերթին Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսը ողջունել է Սահմանադրական դատարանում ընթացող ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և դեսպանության անունից պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս աջակցություն ցուցաբերել Բարձր դատարանի նախաձեռնություններին ու ծրագրերին:
Այնուհետև Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի ներկայացուցիչները ներկայացրել են «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հաղորդակցման ռազմավարության և մասնագիտական կարողությունների ընդլայնում» ծրագրային վերջնարդյունքներն ու ամփոփիչ առաջարկությունների փաթեթը:

ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ СОВМЕСТНОЙ АРМЯНО-НИДЕРЛАНДСКОЙ ПРОГРАММЫ
31 августа 2022 года по инициативе Конституционного Суда состоялось заключительное мероприятие финансируемой Посольством Королевства Нидерландов в Республике Армения и реализуемой Фондом партнерства Евразия годовой программы “Расширение коммуникационной стратегии и профессиональных возможностей Конституционного Суда Республики Армения”.
В своем приветственном слове Председатель Конституционного Суда Арман Диланян подчеркнул важность реализации подобных отраслевых программ, высоко оценив конструктивное участие международных партнеров и гражданского общества в реформах судебно-правовой сферы. В свою очередь Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Николас Схермерс приветствовал проводимые в Конституционном Суде внутренние институциональные реформы и от имени Посольства выразил готовность и в дальнейшем поддерживать инициативы и программы Высокого Суда.
Затем представители Фонда партнерства Евразия изложили результаты программы “Расширение коммуникационной стратегии и профессиональных возможностей Конституционного Суда Республики Армения” и представили пакет итоговых рекомендаций.