ՀՀ-ՈՒՄ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ԲՐԱՈՒՆ ՄՈՍԹԵՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՒԼԸ
2024 թվականի փետրվարի 24-ին և 25-ին Երևանում առաջին անգամ անցկացվել է Իրավաբանական խորհրդատվության 2023-2024 Բրաուն Մոսթեն միջազգային մրցույթի ազգային փուլը։ Նախաձեռնությունն իրականացվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Հայաստանի արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագրի շնորհիվ։
Հաղթող թիմի անդամները՝ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներ Նարե Նիկողոսյանը և Լուսինե Վարդանյանը, կմեկնեն Լեհաստան՝ ներկայացնելու Հայաստանը մրցույթի միջազգային փուլում, որն անցկացվելու է 2024 թ. ապրիլի 10-13-ին Լեհաստանի Լյուբլին քաղաքում։
Մրցանակաբաշխության արարողությանը մասնակցել են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության փոխտնօրեն Ռեբեքա Ուայթը և ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանը, որոնք և հաղթող թիմին են հանձնել մրցանակները։
«Հրաշալի և թիրախային ընտրություն է եղել իրավաբանական խորհրդատվության հենց այս մրցույթը ներմուծել Հայաստան: Հայկական կրթական մշակույթը համալրվեց պրակտիկ հմտություններ զարգացնող միջազգային  ևս մեկ մրցույթով: Մասնակիցների համար սա շատ պարտավորեցնող է, քանի որ իրենք այս մրցույթի ծիծեռնակներն էին, և, դատելով ժյուրիի անդամների արձագանքից, թե ինչ բարդ ընտրության առաջ էին կանգնել, իմ համոզմամբ, ուսանողները հաջողել են: Իրենց համար սա լուրջ փորձություն էր՝ տեսական գիտելիքները պրակտիկայում դրսևորելու տեսանկյունից: Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիդ», - իր ելույթում նշել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։
«Դուք  բոլորդ արդեն հաջողել եք՝ լինելով այստեղ։ Բոլորս ընտրել ենք այս մասնագիտությունը հանրության և բարի գործի համար: Ես հատկապես ուրախ եմ տեսնել, որ եզրափակչի բոլոր մասնակիցները կանայք են։ Շնորհավորում եմ բոլորիդ: Հաջողություն եմ մաղթում հատկապես հաղթողներին, որոնք առաջիկայում կմասնակցեն միջազգային եզրափակիչ փուլին՝  Լեհաստանում»։ Ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով մրցույթի մասնակից բոլոր ուսանողներին՝ ասել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության փոխտնօրեն Ռեբեքա Ուայթը։
Ուսանողներին գնահատել է իրավաբաններից և հոգեբաններից կազմված հանձնաժողովը՝ հաշվի առնելով վստահորդի դեր կատարող անձի հետ արդյունավետ աշխատելու նրանց կարողությունները:  Մրցույթի առաջին ազգային փուլին մասնակցել է 4 թիմ՝ Եվրասիա միջազգային համալսարանից և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանից։
Բրաուն Մոսթեն  մրցույթի նպատակն է՝ ներգրավել իրավաբանական կրթություն ստացող ուսանողներին փորձարարական ուսուցման մեջ և զարգացնել հարցազրույց վարելու նրանց հմտությունները՝ օգնելով ձևավորել իրավաբան-վստահորդ արդյունավետ հարաբերություններ: Մրցույթը ուսանողներին զինում է գործնական հմտություններով՝ նախապատրաստելու նրանց մուտքն աշխատաշուկա։
Ծանոթագրություն. Իրավաբանական խորհրդատվության Բրաուն Մոսթեն միջազգային մրցույթն առաջին անգամ կազմակերպել է ամերիկացի փաստաբան Լուի Մ. Բրաունը 1969 թ.։ Ավելի ուշ՝ 1972 թ., այն պաշտոնապես հաստատվել է նաև Ամերիկյան իրավաբանների ասոցիացիայի կողմից, իսկ արդեն 1985 թ.՝ հռչակվել որպես միջազգային մրցույթ։ 1993 թ., ի պատիվ մրցույթի հեղինակի՝ այն անվանակոչվել է Լուի Մ. Բրաունի անունով։

В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ ВПЕРВЫЕ СОСТОЯЛСЯ НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЭТАП МЕЖДУНАРОДНОГО КОНКУРСА ИМЕНИ БРАУНА МОСТЕНА
24 и 25 февраля 2024 года в Ереване впервые прошел национальный этап Международного конкурса по правовому консультированию им. Брауна Мостена 2023-2024 годов. Национальный этап конкурса организован при поддержке Агентства США по международному развитию в рамках Программы по поддержке сектора юстиции Армении.
Студенты юридического факультета Французского университета в Армении Наре Никогосян и Лусине Варданян, являющиеся членами команды-победителя, представят Армению на международном этапе конкурса, который состоится 10-13 апреля 2024 года в польском городе Люблин.
Во время церемонии награждения призы победившей команде вручили Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян, заместитель директора миссии USAID в Армении Ребекка Уайт и Председатель Палаты адвокатов РА Симон Бабаян.
Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян, выступая перед присутствующими, отметил, что “участие Армении в конкурсе по правовому консультированию – правильный и осмысленный выбор. Армянская образовательная культура пополнилась еще одним международным конкурсом по развитию практических навыков. И это очень обязывает участников, поскольку они стали первыми ласточками, и хотя, судя по реакции членов жюри ясно, что они стояли перед сложным выбором, тем не менее, мне кажется, студенты отлично справились. Конкурс стал для них достаточно серьезным испытанием с точки зрения проверки теоретических знаний на практике. Я желаю всем вам удачи”.
Поприветствовав собравшихся и поздравив всех участвующих в конкурсе студентов, заместитель директора миссии USAID в Армении Ребекка Уайт сказала: “Участие в этом конкурсе – уже большая удача для вас. Все мы выбрали эту профессию для свершения добрых дел на благо общества. Мне особенно приятно видеть, что все финалисты – представительницы женского пола. Поздравляю всех вас, желаю успехов, особенно победителям, которые вскоре примут участие в заключительном международном этапе конкурса в Польше”.
Комиссия, в состав которой входили юристы и психологи, оценивала студентов с учетом их способности эффективно работать с лицом, выступающим в роли доверенного лица. В первом национальном этапе конкурса приняли участие 4 команды - из Международного университета “Евразия” и Французского университета в Армении.
Цель конкурса имени Брауна Мостена – вовлечение получающих юридическое образование студентов в практическое обучение и развитие у них навыков проведения собеседований, что поможет построить плодотворные отношения между юристом и доверенным лицом. Конкурс дает студентам практические навыки, необходимые для их подготовки к дальнейшей профессиональной деятельности.
Примечание. Международный конкурс по правовому консультированию имени Брауна Мостена впервые был организован американским адвокатом Луисом М. Брауном в 1969 году. Позднее, в 1972 году он получил официальное одобрение Американской ассоциацией адвокатов, а уже в 1985 году объявлен международным конкурсом. В 1993 году в честь автора конкурса ему было присвоено имя Луиса Брауна Мостена.