ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ՂԱԶԱԽՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Ողջունելով հյուրին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել հայ և ղազախ ժողովուրդների ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունները։ Անդրադառնալով երկու երկրերի միջև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը, Արման Դիլանյանն ընդգծել է Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակի պաշտոնական միջոցառումների շրջանակում ՀՀ և ՂՀ Բարձր դատարանների միջև ստորագրված Հուշագրի կարևորությունը: ՀՀ ՍԴ նախագահը նշել է, որ Հուշագիրն ամուր հիմք է ստեղծում Սահմանադրական դատարանների միջև փոխգործակցության զարգացման և ամրապնդման համար:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ ՍԴ նախագահին է փոխանցել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հրամանագրով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանին տրված պետական պարգևը՝ «Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակի» հոբելյանական հուշամեդալը, ինչպես նաև Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Է. Ազիմովայի կողմից շնորհակալական նամակը, որում մասնավորապես կարևորվում է Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանի և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի միջև համագործակցության ամրապնդումը։ Ղազախստանի ՍԴ նախագահը նաև վստահություն է հայտնել, որ Բարձր դատարանների փոխգործակցությունը կնպաստի իրավական մշակույթի զարգացմանը, Սահմանադրության գերակայության ամրապնդմանը և արդարության ու ժողովրդավարության ընդհանուր արժեքների առաջխաղացմանը։
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանն, իր հերթին նշել է, որ իր գործունեությունը մշտապես ուղղված է երկու բարեկամ պետությունների և ժողովուրդների ջերմ հարաբերությունների շարունակականության պահպանմանն ու առավել զարգացմանը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПОСЛА КАЗАХСТАНА В АРМЕНИИ
1 октября 2025 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
Приветствуя гостя, Председатель Конституционного Суда высоко оценил теплые и дружеские отношения между армянским и казахским народами. Обращаясь к эффективному сотрудничеству между двумя странами в сфере конституционного правосудия, Арман Диланян подчеркнул важность Меморандума, подписанного между Высокими судами Республики Армения и Республики Казахстан в рамках официальных мероприятий, посвященных 30-летию Конституции Республики Казахстан. Председатель Конституционного Суда РА отметил также, что Меморандум создает прочную основу для развития и укрепления взаимодействия между Конституционными Судами.
В ходе встречи Посол Казахстана в Армении Болат Иманбаев выразил благодарность за теплый прием и передал Председателю КС РА государственную награду – юбилейную медаль “30 лет Конституции Республики Казахстан”, присужденную Председателю Конституционного Суда Республики Армения Арману Диланяну Указом Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, а также благодарственное письмо от имени Председателя Конституционного Суда Казахстана Эльвиры Азимовой, в котором, в частности, подчеркивается важность укрепления сотрудничества между Конституционными Судами Республики Казахстан и Республики Армения. Председатель Конституционного Суда Республики Казахстан в благодарственном письме также выразила уверенность в том, что взаимодействие между Высокими судами двух стран будет способствовать развитию правовой культуры, укреплению верховенства Конституции и продвижению общих ценностей справедливости и демократии.
Посол Казахстана в Армении, в свою очередь, отметил, что его деятельность неизменно направлена на сохранение преемственности и дальнейшее развитие теплых отношений между двумя дружественными государствами и народами.