«ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ՕՐԵՆՔԻ ՆԱԽԱԳԾԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ
Հուլիսի 6-ին, ՀՀ Նախագահին առընթեր Սահմանադրական բարեփոխումների աջակցման խորհրդում «ՀՀ Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումից առաջ, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, ՀՀ արդարադատության նախարարության, Ազգային ժողովի պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի հետ, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ, Սահմանադրական դատարանում սկսվեց նախագծի աշխատանքային քննարկում:
Նախագծի հետագա քննարկումների ընթացքում, անշուշտ, հաշվի կառնվեն նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի՝ գործող օրենքի հիման վրա եղած վերջին տարիների հարուստ փորձը, նաեւ ՍԴ անդամների նոր առաջարկությունները: Գերագույն նպատակն է ունենալ առավել կատարյալ նախագիծ:
Այսօր, հատուկ այս ծրագրի քննարկմանը մասնակցելու համար, հրավիրված է Լայպցիգի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պետական եւ վարչական իրավունքի պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, դոկտոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը: Նա ներկայացրեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ իր դիտարկումները:
Քննարկումներն ընթացան կարծիքների փոխանակմամբ եւ հարց ու պատասխաններով:
Հուլիսի 7-ին ՍԴ աշխատակազմի համար կկայանա սեմինար, ուր, պարոն Քրիստոֆ Դեգենհարթի մասնակցությամբ, կքննարկվեն Սահմանադրական դատարանում դիմումների ընդունման, քննության, որոշումների կատարման ապահովման, նոր իրավասությունների իրացման եւ շատ այլ առանձնահատկությունների վերաբերյալ հարցեր:

DISCUSSION OF THE DRAFT LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA ON THE CONSTITUTIONAL COURT
On July 6, before the discussion of the draft Law of the Republic of Armenia on the Constitutional Court, at the Specialized Commission on Constitutional Reforms adjunct to the President of the Republic of Armenia the RA Constitutional Court together with the RA Ministry of Justice, the Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights of the National Assembly of the Republic of Armenia, with support of the German Society for International Cooperation (GIZ) held a working discussion of the draft at the Constitutional Court.
In the course of further discussion of the project, undoubtedly, the rich experience of the RA Constitutional Court for recent years on the basis of the current Law, as well as new proposals of the members of the Constitutional Court will also be taken into account. The main objective is to have the most perfect project.
Today, Prof. Dr. Christoph Degenhart, holder of the Chair of Constitutional and Administrative Law and Law of Media at Leipzig University and Member of the Constitutional Court of the State of Saxony is invited to participate in the discussion of this project. He presented his views on the draft Law of the Republic of Armenia on the Constitutional Court.
During the discussions, an exchange of views, questions and answers took place.
On July 7, a seminar will be held for the staff of the RA Constitutional Court, and with the participation of Mr. Christoph Degenhart, the issues of submission and consideration of applications at the Constitutional Court, as well as enforcement of the decisions of the Constitutional Court, the implementation of its new powers and a number of issues regarding other peculiarities will be discussed.