«ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ՕՐԵՆՔԻ ՆԱԽԱԳԾԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ
Հուլիսի 6-ին, ՀՀ Նախագահին առընթեր Սահմանադրական բարեփոխումների աջակցման խորհրդում «ՀՀ Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումից առաջ, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, ՀՀ արդարադատության նախարարության, Ազգային ժողովի պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի հետ, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ, Սահմանադրական դատարանում սկսվեց նախագծի աշխատանքային քննարկում:
Նախագծի հետագա քննարկումների ընթացքում, անշուշտ, հաշվի կառնվեն նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի՝ գործող օրենքի հիման վրա եղած վերջին տարիների հարուստ փորձը, նաեւ ՍԴ անդամների նոր առաջարկությունները: Գերագույն նպատակն է ունենալ առավել կատարյալ նախագիծ:
Այսօր, հատուկ այս ծրագրի քննարկմանը մասնակցելու համար, հրավիրված է Լայպցիգի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պետական եւ վարչական իրավունքի պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, դոկտոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը: Նա ներկայացրեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ իր դիտարկումները:
Քննարկումներն ընթացան կարծիքների փոխանակմամբ եւ հարց ու պատասխաններով:
Հուլիսի 7-ին ՍԴ աշխատակազմի համար կկայանա սեմինար, ուր, պարոն Քրիստոֆ Դեգենհարթի մասնակցությամբ, կքննարկվեն Սահմանադրական դատարանում դիմումների ընդունման, քննության, որոշումների կատարման ապահովման, նոր իրավասությունների իրացման եւ շատ այլ առանձնահատկությունների վերաբերյալ հարցեր:

ОБСУЖДЕНИЯ ПРОЕКТА ЗАКОНА РА “О КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ”
6 июля, до обсуждения проекта Закона РА “О Конституционном Суде” в Специализированном консультативном совете по содействию правовому обеспечению конституционных реформ при Президенте РА, Конституционный Суд РА совместно с Министерством юстиции РА, Постояннoй комиссией по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Национального Собрания РА, при содействии Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) провел в Конституционном Суде рабочее обсуждение проекта.
В ходе дальнейшего обсуждения проекта, несомненно, будут учтены также богатый опыт Конституционного Суда на основании действующего Закона за последние годы, предложения членов Конституционного Суда. Основная цель – иметь максимально совершенный проект. Сегодня для участия в обсуждении этого проекта приглашен профессор государственного и административного права юридического факультета Лейпцигского университета, судья Конституционного Суда Свободного государства Саксония, доктор Кристоф Дегенхарт. Он представил свои соображения относительно проекта Закона РА “О Конституционном Суде”.
В ходе обсуждений состоялся обмен мнениями, вопросами и ответами.
7 июля для аппарата Конституционного Суда Армении состоится семинар, в ходе которого при участии господина Кристофа Дегенхарта будут рассмотрены вопросы принятия и рассмотрения обращений в Конституционном Суде, обеспечения исполнения постановлений КС, реализации его новых правомочий и ряд других вопросов относительно других особенностей.