ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵՑ ՎԱՐՇԱՎԱՅՈՒՄ ԳՈՒՄԱՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
Ս.թ. նոյեմբերի 21-22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորներ Աշոտ Խաչատրյանը, Արաիկ Թունյանը, Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի հրավերով աշխատանքային այցով գտնվում էին Վարշավայում, որտեղ տեղի էր ունենում Լեհաստանի Հանրապետության օրենսդրության կոդիֆիկացման հանձնաժողովի քրեական իրավունքի բաժնի հիմնադրման հարյուրամյակին նվիրված «Քրեականացում. գաղափարներ և սահմանափակումներ» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին երկու տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և իրավազոր հաստատությունների պատվիրակություններ և մի շարք այլ միջազգային հաստատությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ:
Խորհրդաժողովի ընթացքում ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը հանդես եկավ «Քրեական օրենսդրության սահմանադրականացման հիմնախնդիրներ. սահմանադրական քաղաքականության տեսական և պրակտիկ հարցեր» թեմատիկ զեկույցով, իսկ ՍԴ դատավոր Արաիկ Թունյանը ներկայացրեց «Մասնավոր իրավունքի խախտումների ապաքրեականացման որոշ հիմնախնդիրներ» թեմայով զեկույցը:
Այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը նաև կարճ առանձնազրույցներ ունեցավ Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի ներկայացուցիչների և այլ միջազգային գործընկերների հետ:

THE RA CONSTITUTIONAL COURT DELEGATION PARTICIPATED IN THE WORK OF THE INTERNATIONAL CONFERENCE IN WARSAW
On November 21-22, 2019, Ashot Khachatryan and Araik Tunyan, Judges of the RA Constitutional Court and Edgar Ghazaryan, Head of Staff of the Constitutional Court paid a working visit to Warsaw at the invitation of the Constitutional Tribunal of the Republic of Poland, where the International Conference “Criminalization – Ideas and Restrictions” dedicated to the 100th Anniversary of Establishing the Criminal-Law Division of the Polish Law Codification Commission took place. The Conference was attended by the delegations from the constitutional courts and law enforcement agencies of more than two dozen countries and high-level delegations from a number of international institutions.
During the conference, Ashot Khachatryan, Judge of the RA Constitutional Court, made a presentation on “Problems of Constitutionalization of Criminal Law: Issues of Theory and Practice in Relation to Constitutional Policy” and Araik Tunyan, Judge of the Constitutional Court presented the report on “Some Issues of Decriminalization of Private Law Violations”.
Within the framework of the visit, the delegation of the Constitutional Court also had short talks with the representatives of the Constitutional Tribunal of the Republic of Poland and other international partners.