ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵՑ ՎԱՐՇԱՎԱՅՈՒՄ ԳՈՒՄԱՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
Ս.թ. նոյեմբերի 21-22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորներ Աշոտ Խաչատրյանը, Արաիկ Թունյանը, Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի հրավերով աշխատանքային այցով գտնվում էին Վարշավայում, որտեղ տեղի էր ունենում Լեհաստանի Հանրապետության օրենսդրության կոդիֆիկացման հանձնաժողովի քրեական իրավունքի բաժնի հիմնադրման հարյուրամյակին նվիրված «Քրեականացում. գաղափարներ և սահմանափակումներ» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին երկու տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և իրավազոր հաստատությունների պատվիրակություններ և մի շարք այլ միջազգային հաստատությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ:
Խորհրդաժողովի ընթացքում ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը հանդես եկավ «Քրեական օրենսդրության սահմանադրականացման հիմնախնդիրներ. սահմանադրական քաղաքականության տեսական և պրակտիկ հարցեր» թեմատիկ զեկույցով, իսկ ՍԴ դատավոր Արաիկ Թունյանը ներկայացրեց «Մասնավոր իրավունքի խախտումների ապաքրեականացման որոշ հիմնախնդիրներ» թեմայով զեկույցը:
Այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը նաև կարճ առանձնազրույցներ ունեցավ Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի ներկայացուցիչների և այլ միջազգային գործընկերների հետ:

ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В СОСТОЯВШЕЙСЯ В ВАРШАВЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
21-22 ноября с.г. судьи Конституционного Суда Ашот Хачатрян, Араик Тунян, а также руководитель Аппарата Конституционного Суда Эдгар Казарян по приглашению Конституционного Трибунала Республики Польша с рабочим визитом посетили Варшаву, где приняли участие в посвященной 100-летию образования Отдела уголовного права Комиссии по кодификации законодательства Республики Польша Международной конференции “Криминализация, идеи и ограничения”. В работе Конференции приняли участие высокопоставленные делегации конституционных судов и правомочных учреждений, а также ряда других международных организаций из более чем двух десятков стран.
В ходе Конференции судья Конституционного Суда РА Ашот Хачатрян выступил с докладом на тему “Проблемы конституционализации уголовного закона: вопросы теории и практики конституционной политики”, а судья Конституционного Суда Араик Тунян представил доклад на тему “Некоторые проблемы декриминализации нарушений частного права”.
В рамках визита делегация Конституционного Суда также провела краткие переговоры с представителями Конституционного Трибунала Республики Польша и с другими иностранными коллегами.