ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է «ՖԻԼԻՊ ՋԵՍԱՓԻ ԱՆՎԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ» ԴԱՏԱԽԱՂ-ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՒԼԸ
2024 թվականի հունվարի 28-ին Սահմանադրական դատարանում տեղի ունեցավ  «Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի» ամենամյա դատախաղ-մրցույթի ազգային փուլը։ Միցույթի մասնակցության հայտ ներկայացրած երեք համալսարաններից՝ Երևանի պետական համալսարան, Հայ-Ռուսական համալսարան և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան, երազփակիչ փուլ էին անցել  ԵՊՀ-ի և ՀՌՀ-ի թիմերը։ Այս տարի դատախաղ-մրցույթի թեման կապված էր մարդու իրավունքների հիմնախնդիրների հետ. քննարկվում էր քաղաքացիության ինստիտուտը։
Դատախաղի շրջանակներում համակողմանի քննարկման առարկա են դառնում միջազգային իրավական բազմաթիվ հարցեր և այդ հարցերի ուսումնասիրման և դատական ներկայցման աշխատանքներին ներգրավվելով՝ ուսանողներն ավելի խորքային են սկսում ուսումնասիրել միջազգային հանրային իրավունքը և պրակտիկ բնույթի կարողություններ են ձևավորում։
Միջոցառումը կազմակերպել էր «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը»։ Դատախաղի դատավորներն էին Սիրանուշ Սահակյանը,  Արամ Արամյանը,  Լևոն Գևորգյանը՝ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի նախագահությամբ։
Այս տարի ազգային փուլում հաղթանակ տարավ Երևանի պետական համալսարանի իրավական թիմը, որն էլ կներկայացնի Հայաստանը՝ Վաշինգտոնում կայանալիք միջազգային մրցափուլին։
«Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի» ամենամյա դատախաղ-մրցույթը  Արդարադատության միջազգային դատարանի (ICJ) առջև երկրների միջև հորինված վեճի մոդելավորում է։ Այն կրում է Ֆիլիպ Ջեսափի անունը, ով ժամանակին ծառայել է ICJ-ում և կազմակերպվել է Իրավաբան ուսանողների միջազգային ասոցիացիայի (ILSA) կողմից։ Դատախաղը, Սթիվեն Շվեբելի ղեկավարությամբ (ով նաև գրել է անդրանիկ դատախաղի խնդիրը), սկսվել է որպես շահերի պաշտպանության ընկերական մրցույթ Հարվարդի համալսարանի երկու թիմերի միջև 1960 թվականին։ Առաջին չեմպիոնները հռչակվել են 1963 թվականին, իսկ մրցույթն իր դռները ոչամերիկյան թիմերի համար բացել է 1968 թվականին։
Հայաստանն այս մրցույթին մասնակցում է 2000 թվականից, 2015-ից Հայաստանում այն անցկացվում է անգլերենով, ինչը պահանջում է մասնակիցների կողմից լեզվի լիարժեք տիրապետում։
Վաշինգտոնում միջազգային մրցափուլը կկայանա մարտի 30-ից մինչև ապրիլի 6-ը, որտեղ կմրցեն ավելի քան 60 երկիր։

В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА СОСТОЯЛСЯ НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЭТАП КОНКУРСА ПО МЕЖДУНАРОДНОМУ ПРАВУ ИМЕНИ ФИЛИПА ДЖЕССОПА
28 января 2024 года в Конституционном Суде состоялся национальный этап ежегодного проводимого в форме игрового судебного процесса конкурса по международному праву имени Филипа Джессопа. Из трёх подавших заявку на участие в конкурсе университетов – Ереванского государственного университета, Российско-Армянского университета и Французского университета в Армении – в финал прошли команды ЕГУ и РАУ. В этом году тема конкурса была связана с основными вопросами прав человека, обсуждался институт гражданства.
В рамках игрового судебного процесса предметом всестороннего обсуждения становятся различные международно-правовые вопросы. Вовлекаясь в исследование и судебное представление этих вопросов, студенты начинают глубже изучать международное публичное право и развивают практические способности.
Организатором мероприятия стал Центр международного и сравнительного права. Судьями игрового судебного процесса были Сирануш Саакян, Арам Арамян, Левон Геворгян, председательствовал – представитель РА по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
В этом году на национальном этапе конкурса победу одержала команда ЕГУ, которая будет представлять Армению на международном конкурсе в Вашингтоне.
Проводимый в форме игрового судебного процесса ежегодный конкурс по международному праву имени Филипа Джессопа представляет собой имитацию рассматриваемого Международным Судом ООН вымышленного спора между странами. Этот конкурс организован Международной ассоциацией студентов-юристов (ILSA) и назван в честь Филипа Джессопа, который когда-то работал в Международном суде ООН. Спор, проводимый под руководством Стивена Швебеля (который также написал первую учебную задачу), начался как дружеское соревнование по защите интересов между двумя командами из Гарвардского университета в 1960 году. Первые чемпионы были объявлены в 1963 году, а в 1968 году конкурс открыл свои двери для неамериканских команд. Армения участвует в этом конкурсе с 2000 года, а с 2015 года он проводится в Армении на английском языке, что требует от участников полноценного владения языком. Международный этап в Вашингтоне пройдет с 30 марта по 6 апреля, участниками которого станут представители из более чем 60 стран.