Հունվարի 30-ին ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների պաշտպանության տնօրեն Քլեր Օվեյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հավատարմությունը ժողովրդավարության սկզբունքներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայությանը։ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն անդրադարձել է Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի Խորհրդի համագործակցությամբ «Աջակցություն Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը՝ համապատասխան եվրոպական չափանիշներին» ծրագրի շրջանակներում իրականացված համատեղ նախագծերին, ընդգծելով, որ դրանք ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ բովանդակային առումով նպաստում են Բարձր դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացին:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների պաշտպանության տնօրեն Քլեր Օվեյը բարձր է գնահատել Սահմանադրական դատարանի հետ համագործակցությունը՝ այն համարելով օրինակելի: Քլեր Օվեյը նշել է, որ  ԵԽ առաջիկա ծրագրերում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու սահմանադրական վերահսկողության մեխանիզմների խորացման հարցերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԵԽ ծրագրերի համագործակցության բաժնի պետ Ջիովանի Բատիստա Չելիենտոն և ԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության  Արդարադատության բարեփոխումների հարցերով խորհրդական Լիլիթ Դանեղյանը:

30 января Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян в Страсбурге провел встречу с Главой Директората по правам человека Совета Европы Клэр Овей.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность приверженности принципам демократии, защиты прав человека и верховенства права. Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян обратился к теме совместных проектов, реализуемых в рамках осуществляемой в сотрудничестве Конституционного Суда и Совета Европы программы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”, подчеркнув, что эти проекты как в техническом, так и в содержательном аспекте способствуют процессу проводимых в Высоком суде институциональных реформ.
Глава Директората по правам человека Совета Европы Клэр Овей высоко оценила сотрудничество с Конституционным Судом, обозначив его как образцовое. Она отметила также, что в ближайших программах Совета Европы особое внимание будет уделено углублению механизмов конституционного контроля. На встрече также присутствовали начальник Отдела сотрудничества по программам Совета Европы Джованни Баттиста Челиенто и советник по вопросам реформ правосудия в Генеральном директорате СЕ по правам человека и верховенству права Лилит Данегян.