Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» Եվրոպական հանձաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) փորձագիտական խմբին, կազմով՝ Տանյա Գերվեյնի (Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղարություն), Յասնա Օմեյթսի (Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ), Բոգդան Աուրեսկուի (Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ):
Հյուրերը Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից նշանակված են զեկուցողներ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին սահմանադրական օրենքի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում դեկտեմբերի 10-ին քննարկման համար: Նրանց հետաքրքրում էր, թե սահմանադրական դրույթները սահմանադրական օրենքում ինչպե՞ս են արտացոլվել, որքանո՞վ են սահմանադրական փոփոխություններին համարժեք օրենսդրական երաշխիքներ ստեղծվել մարդու իրավունքների պաշտպանի արդյունավետ գործունեությունը երաշխավորելու համար եւ թե սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտի, իրավասությունների ընդլայնման ուղղությամբ:

On November 22 G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia hosted the group of experts of the European Commission "Democracy through Law" (Venice Commission), composed of Tanja Gervin (Secretariat of the Venice Commission), Jasna Omejis (Member of the Venice Commission), Bogdan Aurescu (substitute member of the Venice Commission).
Experts are appointed by the Venice Commission as the speakers for the discussion at the plenary session of the Venice Commission of the RA Constitutional Law "On Human Rights Defender" which will be held on December10. The guests were interested to what extent the law reflects the constitutional provisions and to what extent the legislative guarantees of ensuring the efficient activity of the Human Rights Defender correspond to the constitutional amendments and what changes have occurred after the constitutional amendments for expanding the powers of the Human Rights Defender as a subject of appeal to the Constitutional Court.
Guests were provided with detailed explanations on all raised issues.
The meeting was attended by Vardan Poghosyan, member of the Constitutional Council by the President of Armenia.