Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» Եվրոպական հանձաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) փորձագիտական խմբին, կազմով՝ Տանյա Գերվեյնի (Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղարություն), Յասնա Օմեյթսի (Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ), Բոգդան Աուրեսկուի (Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ):
Հյուրերը Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից նշանակված են զեկուցողներ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին սահմանադրական օրենքի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում դեկտեմբերի 10-ին քննարկման համար: Նրանց հետաքրքրում էր, թե սահմանադրական դրույթները սահմանադրական օրենքում ինչպե՞ս են արտացոլվել, որքանո՞վ են սահմանադրական փոփոխություններին համարժեք օրենսդրական երաշխիքներ ստեղծվել մարդու իրավունքների պաշտպանի արդյունավետ գործունեությունը երաշխավորելու համար եւ թե սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտի, իրավասությունների ընդլայնման ուղղությամբ:

22 ноября Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял группу экспертов Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) в составе Тани Гервейн (Секретариат Венецианской комиссии), Ясна Омежеча (член Венецианской комиссии), Богдана Ауреску (заменяющий член Венецианской комиссии).
Эксперты назначены Венецианской комиссией в качестве докладчиков во время обсуждения 10 декабря на пленарном заседании Венецианской комиссии Конституционного закона РА “О защитнике прав человека”. Гостей интересовало в какой степени в Законе отражены конституционные положения, насколько в соответствии с конституционными изменениями созданы законодательные гарантии обеспечения эффективной деятельности Защитника прав человека и какие изменения произошли после конституционных изменений по расширению полномочий Защитника прав человека как субъекта обращения в Конституционный Суд.