ՀՀ Սահմանադրության ընդունման եւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման 20-ամյակներին նվիրված Երեւանյան 20-րդ միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստանում գտնվող Թաիլանդի Թագավորության սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը, ՍԴ նախագահ Նորաք Մարպրանիտի գլխավորությամբ, հյուրընկալվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանում։
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը դատարանի անդամներին եւ աշխատակազմին ներկայացրեց պատվիրակությանը, կարեւորեց հյուրերի այցը, որ սկիզբ է կանխորոշում երկու դատարանների առաջիկա համագործակցության։
Զրույցի ընթացքում Գ. Հարությունյանը եւ Ն. Մարպրանիտը փոխադարձաբար ծանոթացրին իրենց ղեկավարած կառույցների կառուցվածքին ու գործառույթներին, կազմեցին հետագա համագործակցության ծրագրեր։
Պարոն Մարպրանիտը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության եւ պարգեւի համար, Գ. Հարությունյանին հանձնեց իր երկրի խորհրդանիշ հանդիսացող հուշանվեր։

A delegation from the Kingdom of Thailand, headed by Mr. Nurak Marpraneet, President of Constitutional Court, visited the Constitutional Court of the Republic of Armenia. The delegation visited Armenia at the invitation of the RA Constitutional Court to participate in XX Yerevan International Conference dedicated to the 20th anniversaries of Adoption of the RA Constitution and Establishment of the RA Constitutional Court.
Mr. Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court introduced the members of the Court and the Staff to the delegation, as well as highlighted the visit of the guests which would be the beginning of further cooperation between the two Courts.
During the meeting, Mr. Harutyunyan and Mr. Marpraneet introduced the structure and functions of the two Courts and made plans for further cooperation.
Mr. Marpraneet expressed his gratitude for the warm reception and reward, and handed over a souvenir to Mr. Harutyunyan as a symbol of his country.
During the visit, the guests were also introduced to the library and the sitting hall of the Constitutional Court.