10.03.2026թ. Սահմանադրական դատարանն ավարտեց «ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԹՎԻ ԱՌՆՎԱԶՆ ՄԵԿ ՀԻՆԳԵՐՈՐԴԻ ԴԻՄՈՒՄԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ՝ «ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ 17-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ «Գ» ԿԵՏԻ, 27-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ 2.1-ԻՆ ՄԱՍԻ, 52.1-ԻՆ ՀՈԴՎԱԾԻ 1-3-ՐԴ ՄԱՍԵՐԻ ԵՎ «ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՂ ՄԱՐՄՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ 36-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ 9-ՐԴ ՄԱՍԻ՝ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԸ ՈՐՈՇԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ» գործով քննությունը, և Դատարանը հեռացավ խորհրդակցությունների սենյակ՝ որոշում կայացնելու համար: Այսօր հրապարակվեց Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որի եզրափակիչ մասում նշվում է.
Սահմանադրական դատարանը Ո Ր Ո Շ Ե Ց .
1. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի «գ» կետը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
2. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 27-րդ հոդվածի 2.1-ին մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
3. «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 52.1-ին հոդվածի 1-ին, 2 և 3-րդ մասերը համապատասխանում են Սահմանադրությանը։
4․ «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 9-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
5. Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Մյուս մասերով գործի վարույթը կարճվել է:
Սահմանադրական դատարանի որոշումն ամբողջությամբ կհրապարակվի օրենքով սահմանված կարգով՝ եռօրյա ժամկետում:

On 10 March 2026, the Constitutional Court concluded the examination of the Case “CONCERNING THE CONSTITUTIONALITY OF POINT ‘C’ OF ARTICLE 17, PART 2.1 OF ARTICLE 27, PARTS 1–3 OF ARTICLE 52.1 OF THE LAW ‘ON ENERGY’, AND PART 9 OF ARTICLE 36 OF THE LAW ‘ON PUBLIC SERVICES REGULATORY AUTHORITY’, RAISED BY THE APPLICATION OF AT LEAST ONE FIFTH OF THE TOTAL NUMBER OF DEPUTIES OF THE NATIONAL ASSEMBLY”, and the Court retired to the deliberation room to render its decision. Today, the decision of the Constitutional Court was promulgated, the final part of which states as follows:
The Constitutional Court DECIDED:
1. Point “c” of Article 17 of the Law “On Energy” complies with the Constitution.
2. Part 2.1 of Article 27 of the Law “On Energy” complies with the Constitution.
3. Parts 1, 2, and 3 of Article 52.1 of the Law “On Energy” comply with the Constitution.
4. Part 9 of Article 36 of the Law “On Public Services Regulatory Authority” complies with the Constitution.
5. According to part 2 of Article 170 of the Constitution, this Decision shall be final and shall enter into force from the moment of its promulgation.
The proceedings in the case were terminated in the remainder of the parts.
The full text of the Constitutional Court’s decision will be promulgated in accordance with the procedure provided for by law, within three days.