ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՉԱՓԱՆԻՇՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
2022 թվականի հուլիսի 15-16-ը Դիլիջանում տեղի է ունեցել «Մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների կիրառությունը ներպետական իրավական համակարգում»  խորագրով երկօրյա մասնագիտական աշխատաժողովը:
Մասնագիտական աշխատաժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին ու նախադեպերին, դրանց կիրառության առանձնահատկություններին ու արդի միտումներին, վերջին տասնամյակներում կոնվենցիոն մեխանիզմների զարգացմանը, ներպետական դատարանների և վերպետական դատարանների փոխհարաբերություններին (սուբսիդիարության սկզբունքի լույսի ներքո), ներպետական իրավական համակարգում  մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների կարգավիճակին, տարածաշրջանային մասնագիտացված կազմակերպությունների դերին ու առաքելությանը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակվել հանրային դիսկուրսում դատավորի դերի հիմնահարցի շուրջ: Երկօրյա մասնագիտական աշխատաժողովին մասնակցել են Սահմանադրական դատարանի դատավորները և Բարձր դատարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները: Միջոցառման հիմնական բանախոսը Նիդերլանդների Թագավորության գերագույն դատարանի դատավոր, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Մարտին Քայերն էր:
Վերոնշյալ աշխատաժողովը կազմակերպվել էր Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության կողմից ֆինանսավորվող և Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հաղորդակցման ռազմավարության և մասնագիտական կարողությունների ընդլայնում» ծրագրի շրջանակներում:

ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ ФОРУМ О МЕЖДУНАРОДНЫХ КРИТЕРИЯХ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА
15-16 июля 2022 года в Дилижане состоялся профессиональный форум на тему “Применение международных критериев прав человека во внутригосударственной правовой системе”.
Участники форума обсудили вопросы в связи с прецедентным правом Европейского суда по правам человека, с особенностями и современными тенденциями его применения, развитием конвенционных механизмов за последние десятилетия, взаимоотношениями национальных и наднациональных судов (в свете принципа субсидиарности), местом международных стандартов прав человека во внутригосударственной правовой системе, ролью и миссией региональных специализированных организаций, а также обменялись мнениями относительно роли судьи в публичном дискурсе.
В двухдневном профессиональном форуме приняли участие судьи Конституционного Суда и представители Аппарата Высокого суда. Основным докладчиком на форуме был судья Верховного суда Королевства Нидерландов, член Венецианской комиссии Совета Европы Мартин Кайер.
Форум был организован по инициативе Конституционного Суда в рамках программы “Расширение коммуникационной стратегии и профессиональных возможностей Конституционного Суда Республики Армения”, финансируемой Посольством Королевства Нидерландов в Республике Армения и реализуемой Фондом Партнерство Евразия.