ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ ՍԿՍԵՑ ԻՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
Մայիսի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգում իր աշխատանքը սկսեց միջազգային իրավագիտական 7-րդ ֆորումը, որի շրջանակներում կազմակերպվեց միջազգային կոնֆերանս` «Սահմանադրական արդարադատությունը. դոկտրինա եւ պրակտիկա» թեմայով:
Կոնֆերանսի հիմնական զեկուցողների թվում են Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը, ՌԴ սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինը, ՌԴ արդարադատության նախարար Ալեքսանդր Կոնովալովը, ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի սահմանադրական օրենսդրության և պետական շինարարության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կլիշասը, Սլովակիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Իվետա Մացեյկովան, Կորեայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնակատար Կիմ Յի-Սուն:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահը հանդես կգա «Երկրի իրավական անվտանգությունը համակարգային սահմանադրական մշտադիտարկման դիտանկյունից» զեկույցով, ուր կներկայացվեն հիմնախնդրի վերաբերյալ դոկտրինալ նոր մոտեցումներ, որոնք առավել քան այժմեական են բոլոր երկրներում կայուն ժողովրդավարություն հաստատելու առումով:
Խորհրդաժողովի մասնակիցների թվում են մի քանի տասնյակ այլ երկրների սահմանադրական եւ գերագույն դատարանների բարձրաստիճան պատվիրակներ:

МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ СТАРТОВАЛА
16 мая в Санкт-Петербурге стартовал VII Международный юридический форум, в рамках которого организована Международная конференция на тему “Конституционное правосудие: доктрина и практика”.
Среди основных докладчиков на Конференции – Председатель Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) Совета Европы Джанни Букиккио, Председатель Конституционного Суда Республики Армения, Председатель Совета попечителей Международного аналитического центра “Конституционная культура”, профессор Гагик Арутюнян, Председатель Конституционного Суда Российской Федерации Валерий Зорькин, Министр юстиции РФ Александр Коновалов, Председатель Комитета по конституционному законодательству и государственному строительству Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Андрей Клишас, Председатель Конституционного Суда Словацкой Республики Иветта Мацейкова, исполняющий обязанности Председателя Конституционного Суда Республики Корея Ким Ю-Су.
Председатель Конституционного Суда РА выступит с докладом на тему “Правовая безопасность страны в призме системного конституционного мониторинга”, в котором будут представлены касающиеся проблемы новые доктринальные подходы, наиболее актуальные в аспекте утверждения стабильной демократии во всех странах.