ՆՈՐԸՆՏԻՐ ԴԱՏԱՎՈՐՆԵՐ ՍԵԴԱ ՍԱՖԱՐՅԱՆԸ ԵՎ ՀՈՎԱԿԻՄ ՀՈՎԱԿԻՄՅԱՆԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՑԻՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՇԽԱՏԱԿԱԶՄԻՆ
2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը ստանձնած նորընտիր դատավորեր Սեդա Սաֆարյանի և Հովակիմ Հովակիմյանի ներկայացումը Բարձր դատարանի դատավորներին և աշխատակազմին:
Արարողակարգային միջոցառման մեկնարկին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդես եկավ ողջույնի խոսքով և շնորհակալություն հայտնեց պաշտոնաթող դատավորներ Աշոտ Խաչատրյանին և Արևիկ Պետրոսյանին իրենց պաշտոնավարման ընթացքում կատարած աշխատանքի համար: Ներկայացնելով նորընտիր դատավորներին՝ Արման Դիլանյանը մաղթեց նրանց արդյունավետ պաշտոնավորում, ինչպես նաև հույս հայտնեց, որ նրանք իրենց ամենօրյա գործունեությամբ կնպաստեն մեր երկրում սահմանադրական արդարադատության, իրավունքի գերակայության և սահմանադրականության ամրապնդմանը: Իր ելույթում Սահմանադրական դատարանի նախագահն անդրադարձավ նաև դատարանում մեկնարկած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին և այդ նպատակով իրականացվող ծրագրերին ու, որպես դրանց հաջողության գրավական՝ կարևորեց թե՛ դատավորների, թե՛ աշխատակազմի գործուն մասնակցությունը նախանշված ծրագրերում:
Միջոցառման ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորներ Սեդա Սաֆարյանին և Հովակիմ Հովակիմյանին հանձնվեցին Սահմանադրական դատարանի դատավորի հատուկ համազգեստները՝ պատմուճանները, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի ձևաթղթերը:

ПРЕДСТАВЛЕНИЕ НОВОИЗБРАННЫХ СУДЕЙ СЕДЫ САФАРЯН И ОВАКИМА ОВАКИМЯНА АППАРАТУ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
16 декабря 2022 года состоялось представление новоизбранных судей Конституционного Суда Седы Сафарян и Овакима Овакимяна судьям и аппарату Высокого суда.
Открывая торжественное мероприятие, Председатель Конституционного Суда Арман Диланян поприветствовал всех участников и поблагодарил ушедших в отставку судей Ашота Хачатряна и Аревик Петросян за проделанную ими работу на посту судьи Конституционного Суда. Представляя новоизбранных судей, Арман Диланян пожелал им плодотворной работы, а также выразил надежду, что они своей каждодневной деятельностью будут способствовать укреплению конституционного правосудия, верховенства права и конституционализма в нашей стране. В своем выступлении Председатель Конституционного Суда также коснулся темы начатых в Суде институциональных реформ и реализуемых с этой целью программ, отметив, что залог их успеха заключается в активном участии как судей, так и сотрудников Аппарата в запланированных программах.
В ходе мероприятия новоизбранным судьям Конституционного Суда Седе Сафарян и Овакиму Овакимяну были вручены мантии судей Конституционного Суда, а также бланки судей Конституционного Суда.