Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել երկօրյա աշխատաժողով
2026 թվականի հունվարի 17-ին և 18-ին Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Պետական իշխանության մարմինների և քաղաքացիական հասարակության դերը Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման հարցում» խորագրով աշխատաժողովը, որին մասնակցել են դատական իշխանության, օրենսդիր, գործադիր մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումն իրականացվել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ՝ համագործակցելով «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ:
Աշխատաժողովի մեկնարկին մասնակիցներին ողջունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը: Բացման խոսքով ելույթ են ունեցել Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Ն.Գ. Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ Լուսինե Հակոբյանը:
Երկօրյա աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների իրավաքաղաքական նշանակությունը և դրանց կատարումն օրենսդիր և գործադիր իշխանության մարմինների կողմից, Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումներն իր և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների կատարման վերաբերյալ, ՍԴ և ՄԻԵԴ որոշումների կատարումը ՀՀ դատական իշխանության մարմինների կողմից, քաղհասարակության նախաձեռնած ստրատեգիական դատավարությունների դերը Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման գործում, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման քաղաքացիական վերահսկողության ինստիտուտը, օրենսդիր-քաղհասարակություն, դատական իշխանություն-քաղհասարակություն համագործակցությունը՝ ՍԴ որոշումների կատարման ոլորտում:
Վերոնշյալ թեմաների շուրջ բանախոսությամբ են հանդես եկել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Էդգար Շաթիրյանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Սեդա Սաֆարյանը, Դավիթ Խաչատուրյանը և Արտակ Զեյնալյանը, ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Կարեն Թումանյանը, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավոր Գևորգ Գյոզալյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար Ռուստամ Բաքոյանը, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ նախագահ Արթուր Սաքունցը, Միջազգային և անվտանգային հարցերի հայկական ինստիտուտի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը, «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ ավագ իրավախորհրդատու Տիգրան Եգորյանը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանը:

По инициативе Конституционного Суда состоялся двухдневный семинар
17 и 18 января 2026 года по инициативе Конституционного Суда состоялся семинар на тему “Роль органов государственной власти и гражданского общества в исполнении постановлений Конституционного Суда”, в котором приняли участие представители судебной, законодательной, исполнительной властей и общественных организаций. Мероприятие организовано при поддержке Посольства Королевства Нидерландов в Армении в сотрудничестве с общественной организации “Объединение Европа права”.
Семинар вступительной речью открыл Председатель Конституционного Суда Арман Диланян. С приветственными словами к участникам семинара обратились Председатель Кассационного суда Лилит Тадевосян, министр юстиции РА Србуи Галян, Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания РА по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, Посол Королевства Нидерландов в Армении Марике Монро-Винтер и председатель общественной организации “Объединение Европа права” Лусине Акобян.
В ходе двухдневного семинара были рассмотрены такие темы, как политико-правовое значение правовых позиций Конституционного Суда и их исполнение органами законодательной и исполнительной власти, правовые позиции Конституционного Суда относительно исполнения собственных постановлений и решений Европейского суда по правам человека, исполнение постановлений Конституционного Суда и ЕСПЧ органами судебной власти РА, роль инициированных гражданским обществом стратегических судебных процессов в исполнении постановлений Конституционного Суда, институт гражданского контроля за исполнением постановлений Конституционного Суда РА, сотрудничество законодательная власть-гражданское общество, судебная власть-гражданское общество в сфере исполнения постановлений Конституционного Суда.
С докладами по вышеуказанным темам выступили: Заместитель Председателя Конституционного Суда РА Эдгар Шатирян, судьи Конституционного Суда РА Седа Сафарян, Давид Хачатурян и Артак Зейналян, член Высшего судебного совета РА Карен Туманян, судья Антикоррупционной палаты Кассационного суда РА Геворг Гезалян, министр юстиции РА Србуи Галян, Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания РА по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, Председатель Постоянной комиссии Национального собрания РА по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, исполняющий обязанности Председателя Постоянной комиссии Национального собрания РА по защите прав человека и общественным вопросам Рустам Бакоян, председатель общественной организации “Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи” Артур Сакунц, Директор Армянского института международных отношений и безопасности Степа Сафарян, президент общественной организации “Свободный гражданин” Овсеп Хуршудян, старший юрисконсульт общественной организации “Объединение Европа права” Тигран Егорян, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Элен Манасерян.