ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԴԱՏԱՎՈՐ ԱՇՈՏ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐԱՊԵՍ ԿԱՏԱՐՈՒՄԸ ՍՏԱՆՁՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 2020 թվականի հունիսի 22-ի փոփոխություններով 213-րդ հոդվածը, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն, որ 2020 թվականի հուլիսի 22-ին հրապարակման պահից ուժի մեջ է մտել «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» 2020 թվականի հունիսի 30-ի ՀՕ-376-Ն սահմանադրական օրենքը, ղեկավարվելով «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ 2020 թվականի հուլիսի 22-ից Սահմանադրական դատարանի դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը ստանձնել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունների ժամանակավորապես կատարումը՝ որպես տարիքով ավագ դատավոր:

О ВРЕМЕННОМ ИСПОЛНЕНИИ СУДЬЕЙ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АШОТОМ ХАЧАТРЯНОМ ПОЛНОМОЧИЙ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
Принимая за основание статью 213 Конституции с изменениями от 22 июня 2020 года, а также учитывая, что 22 июля 2020 года с момента опубликования вступил в силу Конституционный закон “О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “О Конституционном Суде” от 30 июня 2020 года HO-376-N, руководствуясь частью 3 статьи 18 Конституционного закона РА “О Конституционном Суде”, 22 июля 2020 года судья Конституционного Суда Ашот Хачатрян как старший по возрасту судья приступил к исполнению полномочий Председателя Конституционного Суда.