ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՎ «ԿՈՆՐԱԴ ԱԴԵՆԱՈՒԵՐԻ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԻ ՄԻՋԵՎ ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ
2019 թվականի հուլիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հայաստանյան մասնաճյուղի «Քաղաքական երկխոսություն» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ երեք տարի ժամկետով: Փոխըմբռնման հուշագրի նպատակն է ապահովել համագործակցության շրջանակ, իրականացնել փորձի փոխանակում սահմանադրական իրավունքի հարցերի շուրջ և խթանել իրավական երկխոսությունը:
Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորել է տարբեր մակարդակներում հայ-գերմանական իրավական համագործակցության նշանակությունը և հույս հայտնել, որ այս հուշագիրը ամուր հիմք կհանդիսանա հայ-գերմանական կապերի հետագա ամրապնդման համար: Հուշագիրը ստորագրող Կողմերը երկուստեք կարևորել են նման համագործակցության նշանակությունը ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հարցերում:
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորներ, աշխատակազմի պատասխանատու աշխատակիցներ, ինչպես նաև «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներ։

МЕМОРАНДУМ О ВЗАИМОПОНИМАНИИ МЕЖДУ КОНСТИТУЦИОННЫМ СУДОМ И АРМЯНСКИМ ФИЛИАЛОМ ФОНДА КОНРАДА АДЕНАУЭРА
4 июля 2019 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян и руководитель Региональной программы “Политический диалог” армянского филиала Фонда Конрада Аденауэра Томас Шрапель подписали Меморандум о взаимопонимании сроком на три года. Цель Меморандума о взаимопонимании - обеспечение рамок сотрудничества, обмен опытом по вопросам конституционного права и содействие правовому диалогу.
В своем приветственном слове Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян подчеркнул значимость армяно-немецкого правового сотрудничества на разных уровнях и выразил надежду, что Меморандум станет прочной основой для дальнейшего укрепления армяно-немецких отношений. Стороны отметили важность такого сотрудничества в вопросе демократии, верховенства права и защиты основных свобод.
В церемонии подписания Меморандума приняли участие судьи Конституционного Суда РА, ответственные сотрудники Аппарата КС, а также представители Фонда Конрада Аденауэра.