ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՎ «ԿՈՆՐԱԴ ԱԴԵՆԱՈՒԵՐԻ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԻ ՄԻՋԵՎ ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ
2019 թվականի հուլիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հայաստանյան մասնաճյուղի «Քաղաքական երկխոսություն» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ երեք տարի ժամկետով: Փոխըմբռնման հուշագրի նպատակն է ապահովել համագործակցության շրջանակ, իրականացնել փորձի փոխանակում սահմանադրական իրավունքի հարցերի շուրջ և խթանել իրավական երկխոսությունը:
Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կարևորել է տարբեր մակարդակներում հայ-գերմանական իրավական համագործակցության նշանակությունը և հույս հայտնել, որ այս հուշագիրը ամուր հիմք կհանդիսանա հայ-գերմանական կապերի հետագա ամրապնդման համար: Հուշագիրը ստորագրող Կողմերը երկուստեք կարևորել են նման համագործակցության նշանակությունը ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հարցերում:
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորներ, աշխատակազմի պատասխանատու աշխատակիցներ, ինչպես նաև «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներ։

MEMORANDUM OF MUTUAL UNDERSTANDING WAS SIGNED BETWEEN THE CONSTITUTIONAL COURT AND THE ARMENIAN BRANCH OF KONRAD ADENAUER FOUNDATION
On July 4, 2019, Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court and Thomas Schrapel, Head of the Regional Program Political Dialogue of the Konrad Adenauer Foundation in Armenia signed a memorandum of understanding for a three-year term. The objective of the Memorandum of Understanding is to provide a framework of cooperation, to share experiences on the constitutional law and to promote legal dialogue.
In his welcoming speech, Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court emphasized the importance of the Armenian-German legal cooperation at various levels and expressed hope that this Memorandum would be a sound base for the further strengthening of the Armenian-German relations. The signatories of the Memorandum emphasized the importance of such cooperation in the issues of democracy, the rule of law and the protection of fundamental freedoms.
The ceremony of signing the Memorandum was attended by the judges of the RA Constitutional Court, committing officers of the staff, as well as representatives of the Conrad Adenauer Foundation.