ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՌՈԲԵՐՏ ՍՊԱՆՈՅԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 23-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի ստրասբուրգյան աշխատանքային այցի ծրագիրն ավարտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Ռոբերտ Սպանոյի հետ հանդիպմամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դերը հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հանձնառությունը ամրապնդելու համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ։
Ռոբերտ Սպանոն շնորհակալություն է հայտնել Արման Դիլանյանին ստրասբուրգյան իր այցի շրջանակներում ՄԻԵԴ այցելելու համար և ՄԻԵԴ դատական տարվա բացման հանդիսավոր նիստին մասնակցելու համար։ ՄԻԵԴ-ի նախագահը կարևորել է նման հանդիպումներն ու շփումները և ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության զարգացման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Կողմերը երկուստեք կարևորել են գործընկերության զարգացումը Եվրոպայի բարձր դատարանների միասնական ցանցի շրջանակներում, որը տեղեկատվության փոխանակման կարևոր հարթակ է, ու որում ներկայումս ընդգրկված են 34 անդամ պետությունների 70-ից ավել բարձր դատարաններ:

THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT MR ARMAN DILANYAN HAD A MEETING WITH THE PRESIDENT OF THE EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS MR RÓBERT SPANÓ
On 23 June 2022, the program of the working visit of the President of the Constitutional Court Mr Arman Dilanyan to Strasbourg was concluded with a meeting with the President of the European Court of Human Rights Mr Róbert Spanó.
While conveying his gratitude for the opportunity of the meeting, President Dilanyan attached importance to the mission of the European Court of Human Rights in the protection of fundamental rights. Mr Dilanyan also emphasized the commitment of the Constitutional Court of the Republic of Armenia to strengthen the partnership with the ECHR.
Mr Róbert Spanó expressed gratitude to Mr Arman Dilanyan for paying a visit to the ECHR and for attending the solemn opening ceremony of the ECHR Judicial Year. The President of the ECHR attached importance to such meetings and interaction, as well as he introduced the ongoing activities aimed to the development of the dialogue and deepening of cooperation between the ECHR and the national courts of the CoE Member States.
The parties jointly attached importance to the strengthening of the partnership within the framework of the Superior Courts Network as an effective platform for the exchange of information, which currently enrolls more than 70 courts from 34 CoE Member States.