ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՊԵՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՆԻՇՆԵՐԻ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ
Հարգելի՛ հայրենակիցներ,
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ՝ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ:
Լինելով զսպումներն ու հակակշիռները մարմնավորող յուրահատուկ իրավաքաղաքական համաձայնություն՝ Սահմանադրությունը կենդանի և ապրող փաստաթուղթ է: Սահմանադրորեն հռչակված ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետության հայեցակարգի հենքը սահմանադրական արժեքներին և Սահմանադրության ոգուն համահունչ գործելն է: Սա առավել առաջնային հրամայական է բոլոր նրանց համար, ովքեր ի պաշտոնե ծառայում են մեր Հանրապետությանը. հանձնառու ու պարտավոր ենք աշխատել առավելագույնս արդյունավետ՝ չշեղվելով մեր սահմանադրական առաքելությունից ու ծառայելով բացառապես մեր պետության հզորացմանը:
Պատմական զարգացման տարբեր շրջափուլերում հայ ժողովուրդը մշտապես ցուցաբերել է տոկունություն, խոհեմություն և ապացուցել, որ մեր հասարակության իրական ուժը բխում է ոչ թե տնօրինվող նյութական հարստության չափից, այլ միս ու արյուն է ստանում մեր կողմից որդեգրված բարձր արժեքներից: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության առանցքը մարդու արժանապատվությունն է, իսկ դրա բաբախող սիրտը քաղաքացին է՝ իր սահմանադրորեն ամրագրված հիմնարար ազատություններով և իրավունքներով, հնարավորություններով և պարտականություններով: Հենց այդ բաբախող սրտի անխափան աշխատանքն է մեր պետական ինստիտուտների հետագա կայացման, իրավունքի գերակայության խթանման, սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման ու հայկական ժողովրդավարության երկարաժամկետ հաջողության անվիճելի գրավականը և երաշխիքը:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա՝ հուլիսի 5-ի առթիվ՝ մաղթելով խաղաղություն ու բարեկեցություն:

ПОСЛАНИЕ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАНА ДИЛАНЯНА ПО СЛУЧАЮ ДНЯ КОНСТИТУЦИИ И ГОСУДАРСТВЕННЫХ СИМВОЛОВ
Уважаемые соотечественники!
Уважаемые граждане Республики Армения!
Сердечно поздравляю вас с Днем Конституции и государственных символов!
Будучи уникальным политико-правовым соглашением, воплощающим систему сдержек и противовесов, Конституция является живым и живущим документом. Основой конституционно провозглашенной концепции суверенного, демократического, социального, правового государства является функционирование в соответствии с конституционными ценностями и духом Конституции. Это главный императив для всех, кто по должности служит нашей Республике. Мы полны решимости и обязаны работать максимально эффективно, не отступая от своей конституционной миссии и служа исключительно укреплению нашего государства.
В различные периоды исторического развития армянский народ всегда проявлял выдержку, благоразумие и доказывал, что настоящая сила нашего общества обретает плоть и кровь из принятых нами высоких ценностей и не зависит от количества материальных благ, которыми мы обладаем. Стержнем Конституции Республики Армения является человеческое достоинство, а ее бьющимся сердцем – гражданин с его конституционно закрепленными основными правами и свободами, а также возможностями и обязанностями. Именно бесперебойная работа этого бьющегося сердца является неоспоримым залогом и гарантией дальнейшего становления наших государственных институтов, продвижения верховенства права, укрепления конституционной культуры и долгосрочного успеха армянской демократии.
Дорогие соотечественники!
Позвольте еще раз поздравить всех нас с 5 июля – Днем Конституции и государственных символов и пожелать мира и благополучия!