ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԱՏՄ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻՆ
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի կազմակերպած «Արդարադատության մատչելիության արդյունավետությանը ապահովումը ԵԱՏՄ-ում» խորագրով 5-րդ միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքին:
Արման Դիլանյանն իր ողջույնի խոսքում նախ շնորհակալություն է հայտնել Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի նախագահ Էռնա Հայրիյանին և աշխատակազմին՝ միջազգային խորհրդաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և քննարկման թեմաների լայն շրջանակ մշակելու ուղղությամբ կատարված ջանքերի համար։ Ողջունելով ԵԱՏՄ դատարանի դատավորներին, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ազգային պատվիրակությունների ղեկավարներին և առցանց խորհրդաժողովին մասնակցող փորձագետներին՝ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ իրավական ինտեգրացիոն գործընթացների ակտիվացումն ու խորացումը կնպաստի նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների պետական վարչարարության ու արդարդատության կառուցվածքային վերափոխումներին, դրանց արդիականացմանն ու թվայնացմանը, ինչը չափազանց կարևոր է համաշխարհային զարգացումների համատեքստում։
Խորհրդաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությանy ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել նաև Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի նախագահ Էռնա Հայրիյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի նախագահ Կայրաթ Մամին, Բելառուսի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի տեղակալ Նատալյա Կարպովիչը, Ղրղզստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի տեղակալ Կարիբեկ Դույշեևը, Ռուսաստանի Դաշնության գերագույն դատարանի նախագահ Վյաչեսլավ Լեբեդևը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Երկօրյա առցանց միջազգային խորհրդաժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու ԵԱՏՄ դատարանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ազգային դատարանների համագործակցությանը, միջազգային արդարադատության արդի միտումներին և միջազգային դատարանների որոշումների կատարման հարցերին:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В РАБОТЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ, ОРГАНИЗОВАННОЙ СУДОМ ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА
17 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян по видеосвязи принял участие в работе V международной конференции “Обеспечение эффективности доступа к правосудию в ЕАЭС”, организованной Судом Евразийского экономического союза.
В своем приветственном слове Арман Диланян прежде всего поблагодарил Председателя Суда Евразийского экономического союза Эрну Айриян и сотрудников Аппарата за приложенные усилия по организации Международной конференции на высоком уровне и разработке широкого круга тем для обсуждения.
Приветствуя судей Суда ЕАЭС, глав национальных делегаций государств-членов ЕАЭС и экспертов, участвующих в онлайн-конференции, Председатель Конституционного Суда Республики Армения отметил, что активизация и углубление процессов правовой интеграции также будут способствовать структурным преобразованиям государственного администрирования и правосудия государств-членов ЕАЭС, их модернизации и цифровизации, что крайне важно в контексте глобальных процессов.
С приветственной речью на торжественной церемонии открытия Конференции выступили также Председатель Суда Евразийского экономического союза Эрна Айриян, Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, Председатель Конституционного совета Республики Казахстан Кайрат Мами, заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Беларусь Наталья Карпович, заместитель Председателя Конституционного Суда Кыргызской Республики Карыбек Дуйшеев, Председатель Верховного суда Российской Федерации Вячеслав Лебедев и другие высокопоставленные лица.
В ходе двухдневной международной онлайн-конференции будут рассмотрены вопросы касательно взаимодействия Суда ЕАЭС и национальных судов государств-членов ЕАЭС, современных тенденций международного правосудия и исполнения решений международных судов.