ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԼԵՀԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին:
Արման Դիլանյանը կարևորել է Սահմանադրական դատարանի և Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի համագործակցությունն ու հայտնել Բարձր դատարանի պատրաստակամությունը՝ խթանելու ու զարգացնելու կապերը Լեհաստանի սահմանադրական տրիբունալի հետ, ինչը բխում է հայ-լեհական բարեկամական հարաբերությունների ընդհանուր տրամաբանությունից:  Սահմանադրական դատարանի նախագահը ողջունել է նաև Լեհաստանի Հանրապետության գործուն աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) իրագործմանը:
Դեսպան Չեպլակն իր հերթին անդրադարձել է մեր երկրի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացման կարևորությանը և վերահաստատել է Լեհաստանի Հանրապետության հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացմանն ու դատաիրավական բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ իրավունքի գերակայության ու դատաիրավական համագործակցության ոլորտում փոխգործակցության ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է հայ-լեհական միջդատարանական երկխոսությունը և մոտ ապագայում բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПОСЛА ПОЛЬШИ В АРМЕНИИ
17 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Польша в Республике Армения Павла Чеплака.
Арман Диланян отметил важность взаимодействия между Конституционным Судом Республики Армения и Конституционным трибуналом Республики Польша и выразил готовность Высокого суда содействовать продвижению и развитию сотрудничества с Конституционным трибуналом Польши, что вытекает из общей логики армяно-польских дружественных отношений. Председатель Конституционного Суда также приветствовал активную поддержку Республикой Польша реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС (CEPA).
Посол Чеплак, в свою очередь, отметил важность углубления двусторонних отношений с нашей страной и подтвердил приверженность Республики Польша содействовать развитию демократических институтов и судебно-правовых реформ Армении.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся различных направлений, в том числе активизации взаимодействия в сфере верховенства права и судебно-правового сотрудничества. В этом контексте стороны отметили значимость армяно-польского межсудебного диалога и организации в ближайшее время взаимных визитов на высоком уровне.