ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԼԵՀԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին:
Արման Դիլանյանը կարևորել է Սահմանադրական դատարանի և Լեհաստանի Հանրապետության սահմանադրական տրիբունալի համագործակցությունն ու հայտնել Բարձր դատարանի պատրաստակամությունը՝ խթանելու ու զարգացնելու կապերը Լեհաստանի սահմանադրական տրիբունալի հետ, ինչը բխում է հայ-լեհական բարեկամական հարաբերությունների ընդհանուր տրամաբանությունից:  Սահմանադրական դատարանի նախագահը ողջունել է նաև Լեհաստանի Հանրապետության գործուն աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) իրագործմանը:
Դեսպան Չեպլակն իր հերթին անդրադարձել է մեր երկրի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացման կարևորությանը և վերահաստատել է Լեհաստանի Հանրապետության հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացմանն ու դատաիրավական բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ իրավունքի գերակայության ու դատաիրավական համագործակցության ոլորտում փոխգործակցության ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է հայ-լեհական միջդատարանական երկխոսությունը և մոտ ապագայում բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE AMBASSADOR OF POLAND TO ARMENIA
On 17 November 2022, President of the Constitutional Court Arman Dilanyan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia H.E. Mr Paweł Cieplak.
Arman Dilanyan highly emphasized the cooperation between the Constitutional Court and the Constitutional Tribunal of the Republic of Poland, and restated the commitment of the High Court to promote and enhance the ties with the Constitutional Tribunal of Poland, which stems from the common logic of the Armenian-Polish friendly relations. The President of the Constitutional Court also commended the efforts of the Republic of Poland aimed at facilitating the implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
In his turn, Ambassador Cieplak referred to the importance of deepening bilateral relations with our country and reiterated the commitment of the Republic of Poland to support the development of democratic institutions and judicial reforms in Armenia.
The parties discussed the matters related to the strengthening of partnership in various spheres, including the rule of law and judicial-legal cooperation. In this context, the interlocutors highly emphasized the Armenian-Polish inter-court dialogue and the organization of high-level reciprocal visits in the near future.