ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՓՈԽՆԱԽԱԳԱՀԻ ԱՅՑԸ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսի հրավերով Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ տիկին Ալվինա Գյուլումյանը ս.թ. հունվարի 31-ին Ստրասբուրգում մասնակցեց նոր դատական տարվա մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 70-ամյակին նվիրված սեմինար-քննարկմանը և ՄԻԵԴ-ի հանդիսավոր նիստին: Միջոցառումներին մասնակցում էին ԵՄ և ԵԽ անդամ տարբեր երկրների բարձր դատարանների, պետական, տեղական իշխանությունների և միջազգային տարբեր ատյանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև իրավաբան-գիտնականներ:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեց ՄԻԵԴ-ի նախագահ պարոն Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսը և Իռլանդիայի Հանրապետության գերագույն դատարանի նախագահ պարոն Ֆրանկ Կլարկը:

VISIT OF THE VICE-PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT TO STRASBOURG
On January 31, 2020, at the invitation of Mr. Linos-Alexandre Sicilianos, President of the European Court of Human Rights, Mrs. Alvina Gyulumyan, Vice-President of the Constitutional Court participated in the official opening of the judicial year of the ECHR, in particular, in the seminar dedicated to the 70th anniversary of the European Convention on Human Rights and a solemn session of the ECHR.
The event was attended by eminent figures from the highest courts, national and local authorities and various international tribunals, as well as academic lawyers of the member states of the European Union and Council of Europe. During the solemn hearing, Mr. Linos-Alexandre Sicilianos, President of the European Court of Human Rights and Chief Justice Mr. Frank Clarke, President of the Supreme Court of Ireland, addressed the representatives.