ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՓՈԽՆԱԽԱԳԱՀԻ ԱՅՑԸ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսի հրավերով Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ տիկին Ալվինա Գյուլումյանը ս.թ. հունվարի 31-ին Ստրասբուրգում մասնակցեց նոր դատական տարվա մեկնարկին նվիրված միջոցառումներին, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 70-ամյակին նվիրված սեմինար-քննարկմանը և ՄԻԵԴ-ի հանդիսավոր նիստին: Միջոցառումներին մասնակցում էին ԵՄ և ԵԽ անդամ տարբեր երկրների բարձր դատարանների, պետական, տեղական իշխանությունների և միջազգային տարբեր ատյանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև իրավաբան-գիտնականներ:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեց ՄԻԵԴ-ի նախագահ պարոն Լինոս Ալեքսանդր Սիցիլիանոսը և Իռլանդիայի Հանրապետության գերագույն դատարանի նախագահ պարոն Ֆրանկ Կլարկը:

ВИЗИТ ЗАМЕСТИТЕЛЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В СТРАСБУРГ
По приглашению Председателя Европейского суда по правам человека Линоса-Александра Сицилианоса заместитель Председателя Конституционного Суда РА г-жа Альвина Гюлумян 31 января сего года приняла участие в мероприятиях, посвященных началу нового судебного года в Страсбурге, в частности, в семинаре-дискуссии, посвященной 70-летию Европейской конвенции о правах человека, а также торжественном заседании ЕСПЧ. В мероприятии приняли участие представители высших судов стран-членов ЕС и СЕ, представители местных органов власти и различных международных инстанций, а также ученые-правоведы.
На торжественной церемонии с приветственными речами выступили Председатель ЕСПЧ Линос-Александр Сицилианос и Председатель Верховного суда Ирландии Франк Кларк.