ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԼԻՏՎԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻՆ
2022 թվականի հոկտեմբերի 24-26-ը Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Դանուտե Յոչիենեի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի ղեկավարած պատվիրակությունը աշխատանքային այց է կատարել Վիլնյուս և մասնակցել է Լիտվայի 1922 թվականի Սահմանադրության 100-ամյակին և Լիտվայի Հանրապետության 1992 թվականի Սահմանադրության ընդունման 30-րդ տարեդարձին նվիրված՝ «Ազգային սահմանադրությունից դեպի վերազգային սահմանադրականություն» խորագրով բարձր մակարդակի միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
Նշված խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են մեկ տասնյակից ավելի եվրոպական պետությունների սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների նախագահներ և դատավորներ: Միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում գումարված թեմատիկ աշխատանքային նիստերից մեկի ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդես է եկել որպես բանախոս:

THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL CONFERENCE DEDICATED TO THE ANNIVERSARY OF THE ADOPTION OF THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA
On 24-26 October 2022, upon the invitation of the President of the Constitutional Court of the Republic of Lithuania Danutė Jočienė, the delegation led by the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Arman Dilanyan paid a working visit to Vilnius and participated in the high-level International conference entitled “From the National Constitution to Transnational Constitutionalism”, dedicated to mark the 100th anniversary of the Constitution of the State of Lithuania of 1922 and the 30th anniversary of the Constitution of the Republic of Lithuania of 1992.
The chairpersons and justices of the institutions administering constitutional justice from more than a dozen European states participated in the activities of the Conference. At one of the thematic working sessions convened within the framework of the International Conference, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan delivered a speech and participated as a discussant.