ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԼԻՏՎԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻՆ
2022 թվականի հոկտեմբերի 24-26-ը Լիտվայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Դանուտե Յոչիենեի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի ղեկավարած պատվիրակությունը աշխատանքային այց է կատարել Վիլնյուս և մասնակցել է Լիտվայի 1922 թվականի Սահմանադրության 100-ամյակին և Լիտվայի Հանրապետության 1992 թվականի Սահմանադրության ընդունման 30-րդ տարեդարձին նվիրված՝ «Ազգային սահմանադրությունից դեպի վերազգային սահմանադրականություն» խորագրով բարձր մակարդակի միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
Նշված խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են մեկ տասնյակից ավելի եվրոպական պետությունների սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների նախագահներ և դատավորներ: Միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում գումարված թեմատիկ աշխատանքային նիստերից մեկի ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդես է եկել որպես բանախոս:

ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ, ПОСВЯЩЕННОЙ ГОДОВЩИНЕ ПРИНЯТИЯ КОНСТИТУЦИИ ЛИТОВСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
24-26 октября 2022 года по приглашению Председателя Конституционного Суда Литовской Республики Дануты Йочене делегация Конституционного Суда Республики Армения во главе с Председателем Арманом Диланяном с рабочим визитом посетила Вильнюс и приняла участие в работе Международной конференции высокого уровня “От национальной конституции к наднациональному конституционализму”, посвященной 100-летию Конституции Литвы 1922 года и 30-летию принятия Конституции Литовской Республики 1992 года.
В работе Конференции приняли участие председатели и судьи органов конституционного правосудия из более десяти европейских государств. В одном из тематических рабочих заседаний, созванных в рамках Международной конференции, Председатель Конституционного Суда Арман Диланян выступил с речью.