2026 թվականի ապրիլի 8-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել է Ռիկսդագի ժողովրդավարական զարգացման համագործակցություն 2024-2026 ծրագրի շրջանակներում Հայաստան ժամանած
Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի պատգամավորների պատվիրակությունը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին` Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը:
Ռիկսդագի պատգամավորները նշել են, որ Հայաստանի Հանրապետության գործընկերների հետ համագործակցության կարևոր ոլորտ է  ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների խթանումը:  Հաշվի առնելով Շվեդիայի Թագավորության և Հայաստանի Հանրապետության դատաիրավական ոլորտի տարբերությունները՝ Ռիկսդագի պատգամավորները հետաքրքրվել են Հայաստանի դատաիրավական համակարգի առանձնահատկություններով:
Հյուրերի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահը ներկայացրել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, գործունեության առանձնահատկությունները, պետական այլ մարմինների հետ  փոխհարաբերությունների և համագործակցության սկզբունքները: Արման Դիլանյանը ներկայացրել է նաև Սահմանադրական դատարանի ստեղծման պատմական ուղին, ինչպես նաև Բարձր դատարանի գործունեությունը կանոնակարգող օրենսդրության զարգացումներն ու դրանց ազդեցությունը սահմանադրական արդարադատության արդյունավետության բարձրացման վրա:

8 апреля 2026 года Конституционный Суд Республики Армения посетила прибывшая в Армению в рамках программы “Сотрудничество в сфере демократического развития Риксдага на 2024-2026 годы” делегация депутатов Парламента Швеции (Риксдага) в сопровождении делегации Национального Собрания Республики Армения.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян высоко оценил сотрудничество законодательных органов Республики Армения и Королевства Швеции, направленное на развитие и укрепление демократии.
Члены делегации Риксдага отметили, что важной сферой сотрудничества с партнерами из Республики Армения является содействие развитию демократии и защите прав человека. С учетом различий в судебно-правовых системах Швеции и Армении депутаты Риксдага проявили интерес к особенностям судебно-правовой системы Республики Армения.
По просьбе гостей Председатель Конституционного Суда представил структуру Конституционного Суда Республики Армения, особенности его деятельности, а также принципы взаимодействия и сотрудничества с другими государственными органами. Арман Диланян также рассказал об историческом пути создания Конституционного Суда, о развитии регулирующего деятельность Высшего суда законодательства и о его влиянии на повышение эффективности конституционного правосудия.