ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԱԺ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ՍԱՆԵՐԸ
2025 թվականի օգոստոսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կազմակերպած ամառային դպրոցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարան են այցելել  Հանրապետության տարբեր դպրոցների սովորողներ: Բարձր դատարանում դպրոցականների հետ հանդիպել է ՍԴ դատավոր Արթուր Վաղարշյանը, ով Ամառային դպրոցի սաներին ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի լիազորություններն ու դերը ՀՀ արդարադատության համակարգում:
ՍԴ դատավորը խոսել է իրավաբանի մասնագիտության առանձնահատկությունների մասին, նշել մարդկային և մասնագիտական այն հատկանիշներն և հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրավաբանի, և, մասնավորապես՝ դատավորի պատասխանատու աշխատանքում, կիսվել է իր փորձով:
Հանդիպումն ամփոփվել է հարցուպատասխանով: Արթուր Վաղարշյանը պատասխանել է պատանիներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ УЧАСТНИКИ ЛЕТНЕЙ ШКОЛЫ НС
20 августа 2025 года в рамках организованной Национальным Собранием РА летней школы Конституционный Суд посетили учащиеся разных школ Республики. В Высоком суде со школьниками встретился судья Конституционного Суда Артур Вагаршян, который ознакомил участников летней школы с полномочиями Конституционного Суда и его ролью в системе правосудия Республики Армения.
Судья КС рассказал об особенностях профессии юриста, отметив человеческие и профессиональные качества и навыки, которые необходимы юристу, особенно в ответственной работе судьи, а также поделился своим опытом.
В завершение встречи состоялся обмен вопросами и ответами, в ходе которого Артур Вагаршян ответил на ряд интересующих школьников вопросов.