ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԱԺ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ՍԱՆԵՐԸ
2025 թվականի օգոստոսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կազմակերպած ամառային դպրոցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարան են այցելել  Հանրապետության տարբեր դպրոցների սովորողներ: Բարձր դատարանում դպրոցականների հետ հանդիպել է ՍԴ դատավոր Արթուր Վաղարշյանը, ով Ամառային դպրոցի սաներին ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի լիազորություններն ու դերը ՀՀ արդարադատության համակարգում:
ՍԴ դատավորը խոսել է իրավաբանի մասնագիտության առանձնահատկությունների մասին, նշել մարդկային և մասնագիտական այն հատկանիշներն և հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրավաբանի, և, մասնավորապես՝ դատավորի պատասխանատու աշխատանքում, կիսվել է իր փորձով:
Հանդիպումն ամփոփվել է հարցուպատասխանով: Արթուր Վաղարշյանը պատասխանել է պատանիներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի:

STUDENTS OF THE NATIONAL ASSEMBLY SUMMER SCHOOL WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On 20 August 2025, students from many schools across the country visited the Constitutional Court as part of the Summer School organized by the National Assembly of the Republic of Armenia. At the High Court, the students were hosted by Constitutional Court’s Justice Arthur Vagharshyan, who presented the powers and role of the Constitutional Court in the justice system of the Republic of Armenia.
Constitutional Court’s Justice touched upon the specifics of the profession of a lawyer, highlighting the human and professional qualities and skills necessary for the responsible work of a lawyer, and particularly a justice, while sharing his own experiences.
The meeting concluded with a question-and-answer session. Arthur Vagharshyan responded to the students’ inquiries related to a number of issues of interest to the young attendees.