ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԳԵՂԱՆԻՍՏԻ ԵՎ ՔԱՍԱԽԻ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑՆԵՐԻ ՍՈՎՈՐՈՂՆԵՐԸ
2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Արարատի մարզի Գեղանիստի միջնակարգ դպրոցի և Կոտայքի մարզի Քասախի Ռ. Գևորգյանի անվան 1-ին միջնակարգ դպրոցի ավագ դասարանների աշակերտները, որոնց հետ հանդիպել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։
Բարձր դատարանի նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի դերը Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական ժողովրդավարության համակարգում, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության պաշտպանությանն ուղղված առանցքային գործառույթները, Բարձր դատարանի գործունեության առանձնահատկությունները, պատասխանել երիտասադներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի։

STUDENTS OF GEGHANIST AND KASAKH MIDDLE SCHOOLS WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On November 20, 2023, the high school students of the Middle School of Geghanist village, Ararat Region, and the high school students of No. 1 Middle School named after R. Gevorgyan of Kasakh village, Kotayk Region, were hosted at the Constitutional Court, and had a meeting with the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan.
The President of the High Court presented the role of the Constitutional Court in the constitutional democracy system of the Republic of Armenia, the key functions aimed at the protection of human rights and ensuring the rule of law, and the features of the High Court's activities, as well as responded to the student’s inquiries.
During the familiarization visit, the students of the two schools toured the administrative building of the Constitutional Court.