14 սեպտեմբերի 2023թ.
Սահմանադրական դատարանը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ համատեղ մեկնարկում է «Սահմանադրական արդարադատության հարթակ» (ՍԱՀ) նոր նախաձեռնությունը՝ որին մասնակից են դառնալու այն պետական մարմիններն ու  քաղաքացիները, որոնք Սահմանադրության ուժով իրավունք ունեն դիմելու Հայաստանի Բարձր դատարան։
Սահմանադրական դատարանը կենսական նշանակություն ունի Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման գործում։ Աջակցելով ՍԱՀ նախաձեռնությանը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նպատակ ունի ՀՀ-ում սահմանադրական արդարադատության շուրջ բաց երկխոսություն սկսել։ Նախաձեռնությունը կնպաստի ավելի միասնական իրավական պրակտիկային, սահմանադրական արդարադատության մատչելիության բարելավմանը ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավահավասարության և իրավունքի գերակայության առավել  լավ ընկալմանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աջակցությամբ ստեղծվող հարթակը կապահովի պետական գերատեսչությունների և ներպետական այլ դերակատարների միջև համագործակցություն և փորձի փոխանակում՝ նպաստելու Հայաստանում առկա իրավական պրակտիկայի ընդհանուր մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, կարևորելով «Սահմանադրական արդարադատության հարթակի» ստեղծումը, նշեց․
«Սահմանադրական դատարանի առաքելությունն է ապահովել ժողովրդավարության, ինքիշխանության, ազատության և իրավունքի գերակայության անշեղ ամրապնդումը մեր երկրում։ 2023-2025 թվականների ռազմավարական զարգացման գործողությունների հայեցակարգով մենք արդեն իսկ վերհանել ենք այն առաջնահերթ խնդիրները, որոնց համակարգված լուծումը էլ ավելի  կբարձրացնի Սահմանադրական դատարանի աշխատանքի արդյունավետությունը։ Այս ճանապարհն մեր կողքին են միջազգային գործընկերները, այդ թվում՝ արդեն նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ն։  «Սահմանադրական արդարադատության հարթակի» մեկնարկով մենք պաշտոնապես ազդարարում ենք Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի ծրագրի հետ մեր համագործակցությունը»։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության հնգամյա ծրագրի շրջանակում, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններին՝ ձևավորելու առավել անաչառ և անկախ արդարադատական համակարգ, ինչպես նաև բարձրացնելու իրավունքի գերակայության հանդեպ հանրային վստահությունը երկրում։ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության  տնօրեն Ջոն Ալելոն իր ողջույնի խոսքում նշեց․
«Մենք հպարտ ենք, որ «Սահմանադրական արդարադատության հարթակ» նախաձեռնության շրջանակում համագործակցում ենք Հայաստանի Հանրապետութան Սահմանադրական դատարանի հետ: Համատեղ ջանքերի միջոցով մենք նպատակ ունենք Հայաստանում ամրապնդելու իրավունքի գերակայությունը, բարձրացնելու արդարադատության մատչելիությունը և խթանելու ավելի միասնական ու անաչառ իրավական համակարգը։ Այս հարթակն արտացոլում է մեր հանձնառությունը՝ աջակցելու ժողովրդավարական արժեքներին, մարդու իրավունքներին և բոլորի համար հավասար պայմաններով արդարադատությանը»։
«Սահմանադրական արդարադատության հարթակի» շրջանակում առաջիկայում կիրականացվեն հատուկ նախագծված աշխատաժողովներ Սահմանադրական դատարանի հետ փոխառնվող որոշակի խմբերի համար։ Աշխատաժողովները նվիրված կլինեն Հայաստանում իրավունքի գերակայությանը և միասնական դատական պրակտիկային։
«Սահմանադրական արդարադատության հարթակ» նախաձեռնությունն ազդարարում է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության և Սահմանադրական դատարանի միջև երկարաժամկետ համագործակցության մեկնարկը։
Առաջիկա ամիսների ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Արդարադատության ոլորտի աջակցության ծրագիրը Հայաստանի Բարձր դատարանին տրամադրելու է մասնագիտական փորձագիտական և տեխնիկական աջակցություն։ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունն ուղղված կլինի Սահմանադրական դատարանի վարչարարության, ներքին աշխատանքային ընթացակարգերի և ռազմավարական  հաղորդակցման զարգացմանը՝ խթանելով դատարանի  ընթացիկ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները։

НАЧАЛО СОВМЕСТНОЙ ПРОГРАММЫ
Конституционный Суд совместно с Агентством США по международному развитию (USAID) запускает новую инициативу “Платформа конституционного правосудия”, в которой примут участие те государственные органы и граждане, которые в силу Конституции имеют право обращения в Высокий суд Армении.
Конституционный Суд имеет жизненно важное значение в деле укрепления в Армении демократии, защиты прав человека и обеспечения верховенства права. Поддерживая вышеуказанную инициативу Агентство США по международному развитию (USAID) нацелено начать открытый диалог о конституционном правосудии в Армении. Инициатива будет способствовать единообразной правовой практике, улучшению доступа к конституционному правосудию, а также лучшему восприятию демократии, прав человека, равенства и верховенства права в Армении.
Платформа, созданная при поддержке USAID, обеспечит сотрудничество и обмен опытом между государственными ведомствами и другими внутригосударственными субъектами, чтобы помочь преодолеть общие проблемы в правовой практике Армении. Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, подчеркнув значимость создания “Платформы конституционного правосудия”, отметил: “Миссия Конституционного Суда заключается в обеспечении неуклонного укрепления в нашей стране демократии, суверенитета, свободы и верховенства права. В концепции наших действий стратегического развития на 2023-2025 годы мы уже выделили приоритетные вопросы, системное решение которых позволит еще больше повысить эффективность работы Конституционного Суда. На этом пути нас поддерживают наши международные партнеры, в том числе Агентство США по международному развитию (USAID). Запуском “Платформы конституционного правосудия” мы официально заявляем о сотрудничестве Конституционного Суда и программы Агентства США по международному развитию в сфере юстиции Армении”.
Инициатива реализуется в рамках пятилетней программы USAID по поддержке сектора юстиции Армении, целью которой является поддержка органов государственного управления Республики Армения в формировании более беспристрастной и независимой системы правосудия, а также повышение общественного доверия в вопросе верховенства права в стране.
Директор миссии USAID в Армении Джон Аллело в своей приветственной речи отметил: “Мы гордимся сотрудничеством с Конституционным Судом Республики Армения в рамках инициативы “Платформа конституционного правосудия”. Совместными усилиями мы стремимся укрепить верховенство права в Армении, повысить доступ к правосудию и способствовать созданию более беспристрастной единой правовой системы. Эта платформа отражает нашу приверженность поддержке демократических ценностей, прав человека и правосудию на равных для всех условиях”.
В рамках “Платформы конституционного правосудия” в ближайшее время пройдут специально разработанные семинары для отдельных групп, взаимодействующих с Конституционным Судом. Семинары будут посвящены верховенству права и единой судебной практике в Армении.
Инициатива “Платформы конституционного правосудия” знаменует начало долгосрочного сотрудничества между Агентством США по международному развитию в Армении и Конституционным Судом.
В ближайшие месяцы Программа поддержки сектора юстиции Армении USAID окажет Высокому суду Армении профессиональную экспертную и техническую поддержку. Эта поддержка будет направлена на развитие администрирования внутренних рабочих процедур и стратегических коммуникаций Конституционного Суда, а также его текущих институциональных реформ.