ՍԴ ԴԱՏԱՎՈՐ Ե. ԽՈՒՆԴԿԱՐՅԱՆՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑՈՎ ՄԵԿՆԵԼ Է ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ
2024թ. հունիսի 25-ից 29-ը Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն աշխատանքային այցով մեկնել է  Սանկտ Պետերբուրգ։ Այցն իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրական դատարանի հրավերով։
Երվանդ Խունդկարյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է «Իրավունքների պաշտպանություն և սահմանադրական վերահսկողություն» միջազգային համաժողովին։ 24 երկների բարձր դատարանների և միջազգային մասնագիտական  կազմակերպությունների մասնակցությամբ տեղի ունեցած համաժողովում ընդգրկվել է երկու նիստ՝  «Սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների ապահովման նպատակով սահմանադրական վերահսկողության հարուցումը/նախաձեռնումը» և «Իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը՝ որպես սահմանադրական վերահսկողության արդյունք» խորագրերով։
Այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը մասնակցել է Սահմանադրական վերահսկման մարմինների Եվրասիական ասոցիացիայի աշխատանքին, որի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել են  սահմանադրական բողոքի ընդունելիության չափանիշներին, ԶԼՄ-ների հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Սանկտ Պետերբուրգի XII միջազգային իրավական համաժողովի (ՍՊՄԻՀ) շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը մասնակցել է նաև «Արհեստական բանականության իրավունք և մարտահրավերներ» թեմայով սեմինարին։ ՍՊՄԻՀ-2024-ի աշխատանքային ծրագիրը կազմվել է ինը թեմատիկ բլոկից, որոնք ձևավորվել են 700 բանախոսների մասնակցությամբ ավելի քան 120 պանելային նիստերից։
«Իրավունքը՝ գլոբալ հավասարակշռության հիմք» կարգախոսով համաժողովը մեկտեղել է իրավաբանական, դատական, քաղաքական շրջանակների, միջազգային մասնագիտական կազմակերպությունների, կրթական, ակադեմիական  հաստատությունների և ԶԼՄ-ների ավելի քան 5000 ներկայացուցիչների՝ շուրջ 80 երկրներից։

JUSTICE OF THE CONSTITUTIONAL COURT Y. KHUNDKARYAN PAID A WORKING VISIT TO ST. PETERSBURG
On June 25-29, 2024, at the invitation of the Constitutional Court of the Russian Federation, Justice of the Constitutional Court Yervand Khundkaryan paid a working visit to St. Petersburg.
Yervand Khundkaryan participated in the International Conference on the "Protection of Rights and Constitutional Review", which was held in St. Petersburg. The Conference was attended by the representatives of the high courts of 24 countries and international professional organizations, and included two sessions on the following topics: "Initiation/Institution of Constitutional Review with the Aim to Ensure Constitutional Rights and Freedoms", and "Protection of Rights and Freedoms as the Result of Constitutional Review".
Within the framework of the visit, Justice of the Constitutional Court Yervand Khundkaryan participated in the activities of the Eurasian Association of Constitutional Control Bodies, and a number of issues, inter alia, the criteria for the admissibility of constitutional complaints, and the cooperation with the mass media were referred to.
Justice of the Constitutional Court Yervand Khundkaryan also participated in the Seminar on "The Law and the Challenges of Artificial Intelligence", which was held within the framework of the XII St. Petersburg International Legal Forum (SPILF). The Business Programme of SPILF 2024 included nine thematic sections, and included more than 120 panel sessions with the participation of 700 speakers.
The main theme of the Forum was the "Law: The Foundation of Global Balance", which brought together more than 5000 representatives of legal, judicial, political circles, international professional organizations, educational, scientific institutions, and the mass media from almost 80 countries.