ՍԴ ԴԱՏԱՎՈՐ Ե. ԽՈՒՆԴԿԱՐՅԱՆՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑՈՎ ՄԵԿՆԵԼ Է ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ
2024թ. հունիսի 25-ից 29-ը Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն աշխատանքային այցով մեկնել է  Սանկտ Պետերբուրգ։ Այցն իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրական դատարանի հրավերով։
Երվանդ Խունդկարյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է «Իրավունքների պաշտպանություն և սահմանադրական վերահսկողություն» միջազգային համաժողովին։ 24 երկների բարձր դատարանների և միջազգային մասնագիտական  կազմակերպությունների մասնակցությամբ տեղի ունեցած համաժողովում ընդգրկվել է երկու նիստ՝  «Սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների ապահովման նպատակով սահմանադրական վերահսկողության հարուցումը/նախաձեռնումը» և «Իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը՝ որպես սահմանադրական վերահսկողության արդյունք» խորագրերով։
Այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը մասնակցել է Սահմանադրական վերահսկման մարմինների Եվրասիական ասոցիացիայի աշխատանքին, որի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել են  սահմանադրական բողոքի ընդունելիության չափանիշներին, ԶԼՄ-ների հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Սանկտ Պետերբուրգի XII միջազգային իրավական համաժողովի (ՍՊՄԻՀ) շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը մասնակցել է նաև «Արհեստական բանականության իրավունք և մարտահրավերներ» թեմայով սեմինարին։ ՍՊՄԻՀ-2024-ի աշխատանքային ծրագիրը կազմվել է ինը թեմատիկ բլոկից, որոնք ձևավորվել են 700 բանախոսների մասնակցությամբ ավելի քան 120 պանելային նիստերից։
«Իրավունքը՝ գլոբալ հավասարակշռության հիմք» կարգախոսով համաժողովը մեկտեղել է իրավաբանական, դատական, քաղաքական շրջանակների, միջազգային մասնագիտական կազմակերպությունների, կրթական, ակադեմիական  հաստատությունների և ԶԼՄ-ների ավելի քան 5000 ներկայացուցիչների՝ շուրջ 80 երկրներից։

25-29 июня 2024 г. судья КС Ерванд Хундкарян с рабочим визитом посетил Санкт-Петербург. Визит состоялся по приглашению Конституционного Суда Российской Федерации.
В Санкт-Петербурге Ерванд Хундкарян принял участие в Международной конференции “Защита прав и конституционный контроль”. В рамках международной конференции, прошедшей с участием высоких судов 24 стран и международных профессиональных организаций, состоялись две сессии на следующие темы: “Возбуждение/инициирование конституционного контроля в целях обеспечения конституционных прав и свобод” и “Защита прав и свобод как результат конституционного контроля”.
В рамках визита судья Конституционного Суда РА Ерванд Хундкарян принял участие в работе Евразийской ассоциации органов конституционного контроля, в ходе которой, в числе прочего, обсуждались вопросы относительно критериев допустимости конституционной жалобы и сотрудничества со средствами массовой информации.
Судья Конституционного Суда РА Ерванд Хундкарян также принял участие в состоявшемся в рамках XII Петербургского международного юридического форума (ПМЮФ) семинаре на тему “Право и вызовы искусственного интеллекта”. Структурно деловая программа ПМЮФ-2024 состояла из девяти тематических блоков и включала 120 сессий с участием 700 спикеров. Форум, ключевая тема которого “Право - основа глобального равновесия”, собрал более 5000 представителей юридических, судебных, политических сфер, международных профессиональных организаций, образовательных, научных учреждений и средств массовой информации почти 80 стран мира.