ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԽ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՏՆՕՐԵՆԻՆ
2025 թվականի նոյեմբերի 12-ին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է ԵԽ քարտուղարության մարդու իրավունքների տնօրեն Քլեր Օվեյին:
Ողջունելով հյուրին՝ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի տարբեր կառույցների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը սահմանադրական արդարադատության և մարդու իրավունքների ոլորտում։ Տիկին Քլեր Օվեյը շնորհակալություն է հայտնել ՍԴ նախագահին՝ նշելով, որ Բարձր դատարանը շարունակում է լինել Եվրոպայի խորհրդի վստահելի գործընկերը։
Կողմերը քննարկել են ՍԴ-ԵԽ համագործակցության արդյունավետությունը, անդրադարձել համատեղ իրականացված մի շարք ծրագրերի, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով միջազգային փորձի ուսումնասիրման և կիրառման հնարավորություններին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ աշխատանքներ իրականացնել տարբեր երկրների Բարձր դատարանների հետ հարաբերություններ հաստատելու և զարգացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԽ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Արդարադատության բարեփոխումների հարցերով խորհրդական, ԵՄ/ԵԱՏՀ նորվեգական դրամաշնորհների համակարգող Լիլիթ Դանեղյան-Բոսլերը, ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի ղեկավար Եվգենիա Իվանովան։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ДИРЕКТОРА ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА СОВЕТА ЕВРОПЫ
12 ноября 2025 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Директора по правам человека Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Клэр Овей.
Приветствуя гостью, Арман Диланян высоко оценил эффективное сотрудничество между Конституционным Судом и различными структурами Совета Европы в сфере конституционного правосудия и прав человека. Госпожа Клэр Овей выразила благодарность Председателю КС, отметив, что Высокий суд продолжает оставаться надёжным партнёром Совета Европы.
Стороны обратились к вопросу эффективности сотрудничества между Конституционным Судом и Советом Европы, обсудили ряд совместно реализованных программ, а также возможности изучения и применения международного опыта по различным направлениям. Достигнута договорённость о проведении совместных работ по установлению и развитию отношений с высокими судами разных стран.
Во встрече приняли участие Советник по вопросам реформ правосудия Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы, координатор грантов Европейской экономической зоны (ЕЭЗ) и Норвегии Лилит Данегян-Бослер, руководитель офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге, руководитель программы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами” Евгения Иванова.