ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԲԵԼԳԻԱՅԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2024 թվականի հոկտեմբերի 3-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության առաջին արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դե Մույնքին։
Ողջունելով դեսպան Դե Մույնքին ՍԴ նախագահը կարևորել է Հայաստանում Բելգիայի դեսպանատան առկայությունը, որը բացվել է մեկ տարի առաջ, և հույս է հայտնել, որ առաջին դեսպանի գործունեությունը մեծապես կնպաստի նաև իրավական ոլորտում հայ-բելգիական համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Էրիկ Դե Մույնքն ընդգծել է Բելգիայի Թագավորության պատրաստակամությունը՝ նպաստել Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական ու դատաիրավական բարեփոխումներին: Դեսպանը վստահեցրել է, որ անհրաժեշտ ջանքեր կներդնի՝ ընդլայնելու հայ-բելգիական երկկողմ փոխգործակցությունը նաև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում: Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև իրավական կապերի ակտիվացման, համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները:
Դեսպան Դե Մույնքի խնդրանքով Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների շրջանակը, գործունեության առանձնահատկությունները և իրականացվող բարեփոխումները։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КС ПРИНЯЛ ПОСЛА КОРОЛЕВСТВА БЕЛЬГИИ В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ
3 октября 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Первого Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Бельгии в Республике Армения Эрика де Мюнка.
Приветствуя Посла де Мюнка, Председатель КС обозначил наличие в Армении Посольства Бельгии, которое открылось год назад, и выразил надежду, что деятельность Первого Посла поспособствует развитию и укреплению армяно-бельгийского сотрудничества в сфере права.
Выразив благодарность за теплый прием, Эрик де Мюнк выразил готовность Королевства Бельгии содействовать проводимым в Армении демократическим и судебно-правовым реформам. Посол заверил, что приложит необходимые усилия для расширения двустороннего армяно-бельгийского сотрудничества также в сфере конституционного правосудия. Собеседники обсудили перспективы активизации правовых отношений, расширения сотрудничества между двумя странами.
По просьбе посла де Мюнка Арман Диланян представил круг полномочий Конституционного Суда, особенности его деятельности и осуществляемые реформы.