15 հոկտեմբերի 2024թ.
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին՝  Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ։ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Բարձր դատարանի և Դեսպանության միջև ձևավորվել են, հիրավի, օրինակելի գործընկերային հարաբերություններ։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Նիդերլանդների դեսպանության հետ արդեն մի քանի տարի իրականացվող համատեղ  ծրագրերը, որոնք ուղղված են Սահմանադրական դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանմանը, ներքին ընթացակարգերի բարելավմանն ու  հանրային հաշվետվողականության բարձրացմանը։
Դեսպան Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, վերահաստատելով դեսպանության հանձնառությունը՝  աջակցել Հայաստանի իրավական ինստիտուտներին՝ ժողովրդավարական գործընթացների իրականացման գործում։ Տիկին Մոնրոյ-Վինթերն, իր հերթին  պատրաստակամություն է հայտնել ջարքեր ներդնել՝ Բարձր դատարանի հետ արդեն իսկ ամուր հիմքերի վրա դրված համագործակցության շարունակականության ապահովման և զարգացման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձերք բերվել  շարունակել համագործակցությունը՝ երկկողմ աշխատանքային խմբերի ձևաչափով։

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE AMBASSADOR OF THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS TO THE REPUBLIC OF ARMENIA
On October 15, 2024, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia Marieke Monroy-Winter.
The President of the Constitutional Court congratulated the newly appointed Ambassador on the occasion of the start of the diplomatic mission in the Republic of Armenia. Arman Dilanyan commended the collaboration with the Embassy of the Kingdom of the Netherlands, emphasizing that the High Court and the Embassy have established an exemplary collaboration.
The President of the Constitutional Court attached importance to the joint projects implemented with the Embassy of the Netherlands for years, which are aimed at promoting the ongoing institutional reforms at the Constitutional Court, improving internal procedures and increasing public accountability.
Ambassador Marieke Monroy-Winter expressed gratitude for the warm reception, reiteratinging the Embassy's commitment to support the legal institutions of Armenia in the implementation of democratic processes. Ms. Monroy-Winter also reiterated her commitment to make the necessary efforts to ensure the continuity and enhancement of the firmly established cooperation with the High Court.
During the meeting, the parties agreed to further develop bilateral cooperation in the format of working groups.