15 հոկտեմբերի 2024թ.
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին՝  Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ։ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Բարձր դատարանի և Դեսպանության միջև ձևավորվել են, հիրավի, օրինակելի գործընկերային հարաբերություններ։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Նիդերլանդների դեսպանության հետ արդեն մի քանի տարի իրականացվող համատեղ  ծրագրերը, որոնք ուղղված են Սահմանադրական դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանմանը, ներքին ընթացակարգերի բարելավմանն ու  հանրային հաշվետվողականության բարձրացմանը։
Դեսպան Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, վերահաստատելով դեսպանության հանձնառությունը՝  աջակցել Հայաստանի իրավական ինստիտուտներին՝ ժողովրդավարական գործընթացների իրականացման գործում։ Տիկին Մոնրոյ-Վինթերն, իր հերթին  պատրաստակամություն է հայտնել ջարքեր ներդնել՝ Բարձր դատարանի հետ արդեն իսկ ամուր հիմքերի վրա դրված համագործակցության շարունակականության ապահովման և զարգացման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձերք բերվել  շարունակել համագործակցությունը՝ երկկողմ աշխատանքային խմբերի ձևաչափով։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ПОСЛА КОРОЛЕВСТВА НИДЕРЛАНДОВ В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ
5 октября 2024 года Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Монро-Винтер.
Председатель Конституционного Суда поздравил новоназначенного Посла по случаю начала дипломатической миссии в Республике Армения. Арман Диланян высоко оценил сотрудничество с Посольством Королевства Нидерландов, подчеркнув, что между Высоким судом и Посольством сложились поистине образцовые партнерские отношения.
Председатель Конституционного Суда отметил важность реализуемых уже несколько лет совместно с Посольством Нидерландов программ, которые направлены на содействие проводимым в Конституционном Суде институциональным реформам, совершенствование внутренних процедур и повышение уровня подотчетности обществу.
Посол Марикe Монро-Винтер поблагодарила за теплый прием. Она заверила в решимости Посольства содействовать правовым институтам Армении в осуществлении демократических процессов, а также изъявила готовность в свою очередь приложить все усилия для продолжения уже имеющего прочную основу сотрудничества с Высоким судом и его дальнейшего развития.
В ходе встречи стороны пришли к соглашению о продолжении сотрудничества в формате двусторонних рабочих групп.