ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Ս.թ. մայիսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում էր Արցախի Հանրապետությունում: Այցի շրջանակներում ՍԴ պատվիրակությանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական ոլորտում հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Միաժամանակ, այցի ընթացքում ՍԴ պատվիրակությունն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Արցախի Հանրապետության գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդգծեց երկու հայկական հանրապետությունների բարձր դատարանների միջև գործուն կապերի հետագա խորացման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
ՍԴ պատվիրակությունը Ստեփանակերտ կատարված այցի շրջանակներում նաև հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և Արցախի ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանի հետ: Կողմերը հատուկ անդրադարձ կատարեցին երկու հայկական հանրապետությունների իրավական երկխոսությանը, մասնավորապես սահմանադրական արդարադատության իրականացման բնագավառում:
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանրային դասախոսությամբ հանդես եկավ Արցախի պետական համալսարանի պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների համար:

VISIT OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT TO THE REPUBLIC OF ARTSAKH
On May 24, the delegation led by Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia visited the Republic of Artsakh. Within the framework of the visit Bako Sahakyan, President of the Republic of Artsakh hosted the delegation of the Constitutional Court. Issues related to the cooperation in the judicial sphere were discussed during the meeting. At the same time during the visit the CC delegation had a working meeting with Narine Narimanyan, President of the Supreme Court of the Republic of Artsakh. Hrayr Tovmasyan thanked for the reception and underlined the necessity of the further deepening and strengthening of the relations between the two high courts.
In the framework of the visit to Stepanakert, the CC delegation also had a meeting with Ashot Ghulyan, Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh and Hovik Jivanyan, Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. The participants specifically touched upon the legal dialogue between the two states, in particular in the field of constitutional justice.
During the working visit Hrayr Tovmasyan delivered a public lecture for the professors and students of the Faculty of History and Law of Artsakh State University.