ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Ս.թ. մայիսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում էր Արցախի Հանրապետությունում: Այցի շրջանակներում ՍԴ պատվիրակությանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական ոլորտում հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Միաժամանակ, այցի ընթացքում ՍԴ պատվիրակությունն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Արցախի Հանրապետության գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդգծեց երկու հայկական հանրապետությունների բարձր դատարանների միջև գործուն կապերի հետագա խորացման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
ՍԴ պատվիրակությունը Ստեփանակերտ կատարված այցի շրջանակներում նաև հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և Արցախի ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանի հետ: Կողմերը հատուկ անդրադարձ կատարեցին երկու հայկական հանրապետությունների իրավական երկխոսությանը, մասնավորապես սահմանադրական արդարադատության իրականացման բնագավառում:
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանրային դասախոսությամբ հանդես եկավ Արցախի պետական համալսարանի պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների համար:

РАБОЧИЙ ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В РЕСПУБЛИКУ АРЦАХ
24 мая с.г. делегация, возглавляемая Председателем Конституционного Суда Республики Армения Грайром Товмасяном, с рабочим визитом посетила Республику Арцах. В рамках визита делегацию КС РА принял Президент Республики Арцах Бако Саакян. В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества двух республик в судебной сфере. Делегация КС также провела рабочую встречу с Председателем Верховного Суда Республики Арцах Нарине Нариманян. Выразив благодарность за прием, Председатель КС Грайр Товмасян подчеркнул необходимость дальнейшего углубления и укрепления активных связей между высшими судами двух республик.
В рамках визита в Степанакерт делегация КС также встретилась с Председателем Национального Собрания Республики Арцах Ашотом Гуляном и Председателем Постоянной комиссии Национального Собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам Овиком Дживаняном. Стороны обратили особое внимание на вопросы правового диалога между двумя республиками, в частности, в области конституционного правосудия.
В ходе рабочего визита Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян выступил с публичной лекцией для профессорско-преподавательского состава и студентов факультета истории и права Арцахского государственного университета.