ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԱՍՏԱՆԱ
Օգոստոսի 27-30-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հ. Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այց կատարեց Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանա, որի ընթացքում մասնակցեց Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված «Սահմանադրություն. իրավունքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության և ժամանակակից պետության արժեքների մարմնավորում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի աշխատանքներին:
Խորհրդաժողովին մասնակցում էին երեք տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող այլ մարմինների պատվիրակություններ, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, ՄԻԵԴ-ի և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Օգոստոսի 28-ին տեղի ունեցավ «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի» անդամ դատարանների հերթական նիստը, որի շրջանակներում քննարկվեցին Կազմակերպության գործունեությանը վերաբերող մի շարք օրակարգային հարցեր, մասնավորապես, որոշվեց «Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի» հինգերորդ կոնգրեսին Կազմակերպության մասնակցության ձևաչափը, ներկայացվեց Կազմակերպության նոր էլեկտրոնային կայքը, քննարկվեց Կազմակերպության կանոնադրության և դրոշի ընդունման հարցը, ինչպես նաև որոշում կայացվեց տարեկան երկու անգամ էլեկտրոնային ձևաչափով տպագրել «Սահմանադրական արդարադատություն» պարբերականը:
Օգոստոսի 29-ին միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցած պատվիրակությունների ղեկավարներին, այդ թվում՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակության ղեկավար Հ. Թովմասյանին ընդունեց Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ պրն Նուրսուլթան Նազարբաևը:

РАБОЧИЙ ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В АСТАНУ
27-30 августа делегация Конституционного Суда Республики Армения во главе с Председателем КС Грайром Товмасяном посетила с рабочим визитом столицу Республики Казахстан Астану, где приняла участие в Международной конференции “Конституция: воплощение ценностей верховенства права, гражданского общества и современного государства”, посвященной Дню Конституции Республики Казахстан.
В Конференции приняли участие также делегации конституционных судов и других органов конституционного контроля из более тридцати стран, а также представители ООН, Совета Европы, Европейского суда по правам человека и ряда других международных организаций.
28 августа 2018 года состоялось очередное заседание членов Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии, в рамках которого был обсужден ряд вопросов в связи с деятельностью Конференции, в частности определен формат ее участия в V Конгрессе Всемирной конференции по конституционному правосудию, презентован новый интернет-ресурс Конференции, обсужден вопрос о принятии Устава и флага Организации, принято решение о публикации дважды в год Вестника конституционного правосудия в электронном виде.
29 августа глав делегаций, участвующих в Международной конференции, в том числе главу делегации Конституционного Суда Республики Армения Г. Товмасяна, принял Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.