ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԱՍՏԱՆԱ
Օգոստոսի 27-30-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հ. Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այց կատարեց Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանա, որի ընթացքում մասնակցեց Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված «Սահմանադրություն. իրավունքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության և ժամանակակից պետության արժեքների մարմնավորում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի աշխատանքներին:
Խորհրդաժողովին մասնակցում էին երեք տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող այլ մարմինների պատվիրակություններ, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, ՄԻԵԴ-ի և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Օգոստոսի 28-ին տեղի ունեցավ «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի» անդամ դատարանների հերթական նիստը, որի շրջանակներում քննարկվեցին Կազմակերպության գործունեությանը վերաբերող մի շարք օրակարգային հարցեր, մասնավորապես, որոշվեց «Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի» հինգերորդ կոնգրեսին Կազմակերպության մասնակցության ձևաչափը, ներկայացվեց Կազմակերպության նոր էլեկտրոնային կայքը, քննարկվեց Կազմակերպության կանոնադրության և դրոշի ընդունման հարցը, ինչպես նաև որոշում կայացվեց տարեկան երկու անգամ էլեկտրոնային ձևաչափով տպագրել «Սահմանադրական արդարադատություն» պարբերականը:
Օգոստոսի 29-ին միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցած պատվիրակությունների ղեկավարներին, այդ թվում՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակության ղեկավար Հ. Թովմասյանին ընդունեց Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ պրն Նուրսուլթան Նազարբաևը:

WORKING VISIT OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA TO ASTANA
On August 27-30 the delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia led by H.Tovmasyan, the President of the Constitutional Court paid a working visit to Astana, the capital of the Republic of Kazakhstan, during which he participated in the International Conference "A Constitution: the embodiment of the values of the rule of law, civil society and the modern state" dedicated to the Day of the Constitution of the Republic of Kazakhstan.
The conference was attended by the delegations of constitutional courts and other bodies exercising constitutional control of more than 30 countries, as well as representatives of the UN, the Council of Europe, the European Court of Human Rights and several other international organizations.
On August 28, 2018, the regular session of the the member-courts of the “Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy” took place, during which a number of issues related to the activities of the Organization were discussed, in particular, the format of its participation in the 5th Congress of the World Conference of Constitutional Justice was set up, a new Internet webpage was presented. The participants of the meeting alsodiscussed the issue of the adoption of the Statute and the flag of the Organization and an agreement was reached to publish the Bulletin “Constitutional Justice” in electronic form twice a year.
On August 29, the President of the Republic of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev received the heads of the delegations participating in the International Conference, including H. Tovmasyan, the head of the delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.