ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒՄ Է ՍԱՆԿՏՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
Ս.թ. մայիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկեցին ՈՒԹԵՐՈՐԴ ՍԱՆԿՏՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻ աշխատանքները, որի շրջանակներում մայիսի 15-ին Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրական դատարանի կողմից հրավիրվել է «Սահմանադրությունը գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում և սահմանադրական վերահսկողության խնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրված է Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության ընդունման 25-րդ տարեդարձին: Գիտաժողովին մասնակցում են չորս տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և իրավազոր հաստատությունների պատվիրակություններ, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի Խորհրդի, ՄԻԵԴ-ի և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Գիտաժողովին ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը ներկայացնում է ՍԴ դատավոր Ա. Թունյանը և ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Վ. Վարդանյանը:
Մայիսի 16-ին կայանալու է նաև «Նոր ժողովրդավարությունների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսի» նիստը, որում քննարկվելու են տվյալ միջազգային կազմակերպության գործունեության ամրապնդման և հետագա զարգազման հիմնական ուղիներն ու հեռանկարները:

ДЕЛЕГАЦИЯ КС ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В ПЕТЕРБУРГСКОМ МЕЖДУНАРОДНОМ ЮРИДИЧЕСКОМ ФОРУМЕ
15 мая с.г. в Санкт-Петербурге стартовал VIII Петербургский международный юридический форум, в рамках которого 15 мая в Конституционном Суде РФ прошла Международная конференция «Конституция в эпоху глобальных перемен и задачи конституционного контроля», посвященная 25-летию принятия Конституции Российской Федерации. В Конференции приняли участие делегации конституционных судов и эквивалентных органов свыше четырех десятков стран, представители ООН, Совета Европы, ЕСПЧ и ряда других международных организаций. В состав делегации Конституционного Суда РА вошли судья КС РА А. Тунян и руководитель Аппарата КС РА В. Варданян.
16 мая состоится также заседание “Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии”, на котором будут обсуждаться основные пути и перспективы укрепления деятельности и дальнейшего развития Конференции.