ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒՄ Է ՍԱՆԿՏՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
Ս.թ. մայիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկեցին ՈՒԹԵՐՈՐԴ ՍԱՆԿՏՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻ աշխատանքները, որի շրջանակներում մայիսի 15-ին Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրական դատարանի կողմից հրավիրվել է «Սահմանադրությունը գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում և սահմանադրական վերահսկողության խնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրված է Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության ընդունման 25-րդ տարեդարձին: Գիտաժողովին մասնակցում են չորս տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և իրավազոր հաստատությունների պատվիրակություններ, ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի Խորհրդի, ՄԻԵԴ-ի և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Գիտաժողովին ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը ներկայացնում է ՍԴ դատավոր Ա. Թունյանը և ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Վ. Վարդանյանը:
Մայիսի 16-ին կայանալու է նաև «Նոր ժողովրդավարությունների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսի» նիստը, որում քննարկվելու են տվյալ միջազգային կազմակերպության գործունեության ամրապնդման և հետագա զարգազման հիմնական ուղիներն ու հեռանկարները:

On May 15, the EIGHTH SAINT PETERSBURG LEGAL FORUM launched its activities within the framework of which on 15 May the Constitutional Court of the Russian Federation convened the international conference "Constitution in the Era of Global Change and Constitutional Surveillance” dedicated to the 25th anniversary of the adoption of the Constitution of the Russian Federation. The representatives of constitutional courts and equivalent institutions of more than four dozen countries, representatives of the UN, Council of Europe, ECHR and a number of other international organizations participated in the conference. The delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia is represented by Judge A. Tunyan and the Chief of the Staff V. Vardanyan.
On May 16, the plenary session of the “Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy” will also be held, where the main tendencies and perspectives of the strengthening and further development of the given international organization will be discussed.