13 սեպտեմբերի 2024թ.
ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԻՐԱՔԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ԱՌԱՆՁՆԱԶՐՈՒՅՑԸ
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի և Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդի առանձնազրույցը։
Ողջունելով իրաքցի գործընկերոջը՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է Հայաստանի և Իրաքի Բարձր դատարանների միջև ձևավորվող հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ պաշտոնական այցը կնպաստի դրանց դինամիկ զարգացմանը։ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ տարբեր ոլորտներում հայ-իրաքյան բարեկամությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում նաև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հարաբերությունների զարգացման և կապերի ամրապնդման համար։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու բարձր մակարդակի շփումները՝ երկու երկրների Բարձր դատարանների համագործակցությունը դարձնելով առավել գործնական և արդյունավետ։

СОСТОЯЛАСЬ ЧАСТНАЯ БЕСЕДА ПРЕДСЕДАТЕЛЕЙ ВЫСОКИХ СУДОВ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И РЕСПУБЛИКИ ИРАК
12 сентября 2024 года состоялась частная беседа Председателя Конституционного Суда Республики Армения Армана Диланяна и Председателя Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассима Мухаммада Абуда.
Приветствуя иракского коллегу, Арман Диланян отметил важность отношений, формирующихся между Высокими судами Армении и Ирака, и выразил надежду, что официальный визит будет способствовать их динамичному развитию. Джассим Мухаммад Абуд в свою очередь поблагодарил за теплый прием и отметил, что армяно-иракская дружба в разных сферах создает благоприятные условия для развития отношений и укрепления связей также в сфере конституционного правосудия.
Стороны выразили готовность и впредь поддерживать контакты на высоком уровне, тем самым способствуя повышению уровня и эффективности сотрудничества между Высокими судами двух стран.