13 սեպտեմբերի 2024թ.
ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԻՐԱՔԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ԱՌԱՆՁՆԱԶՐՈՒՅՑԸ
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի և Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդի առանձնազրույցը։
Ողջունելով իրաքցի գործընկերոջը՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է Հայաստանի և Իրաքի Բարձր դատարանների միջև ձևավորվող հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ պաշտոնական այցը կնպաստի դրանց դինամիկ զարգացմանը։ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ տարբեր ոլորտներում հայ-իրաքյան բարեկամությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում նաև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հարաբերությունների զարգացման և կապերի ամրապնդման համար։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու բարձր մակարդակի շփումները՝ երկու երկրների Բարձր դատարանների համագործակցությունը դարձնելով առավել գործնական և արդյունավետ։

PRIVATE CONVERSATION BETWEEN THE PRESIDENTS OF THE HIGH COURTS OF THE REPUBLIC OF ARMENIA AND THE REPUBLIC OF IRAQ
On September 12, 2024, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Arman Dilanyan had a private conversation with the President of the Federal Supreme Court of the Republic of Iraq, Judge Jassim Muhammad Abboud.
Welcoming the Iraqi colleague, Arman Dilanyan stresses the importance of developing relations between the High Courts of Armenia and Iraq, expressing hope that the official visit would contribute to the dynamic development of these relations. Judge Jassim Muhammad Abboud, in turn, expressed gratitude for the warm reception, noting that Armenian-Iraqi friendship in different areas also creates favorable conditions for the development of relations and strengthening of ties in the field of constitutional justice.
The parties expressed their determination to further maintain high-level communication, making the cooperation of the High Courts of the two countries more practical and efficient.