ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ԵԽ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՋԻԱՆԻ ԲՈՒՔԻՔԻՈՅԻ ՀԵՏ
«Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հանդիպումը ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հետ: Քննարկվել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցության ընդլայնման և խորացման հեռանկարները, ինչպես նաև Հայաստանում վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին առնչվող մի շարք հարցեր: Կողմերը կարևորել են Հայաստանում ընթացող գործընթացների սահմանադրությամբ սահմանված ընթացակարգերով ընթանալը:
Պարոն Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Վենետիկի հանձնաժողովին իրավական բարեփոխումների և հատկապես Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման ընթացքում Վենետիկի Հանձնաժողովի ցուցաբերած աջակցության համար: Պարոն Բուքիքիոն անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրությանը նշել է, որ այն Եվրոպական տարածաշրջանում լավագույններից մեկն է: Կողմերն ընդգծել են համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև ձևավորված բարիդրացիական ավանդույթները հետագայում էլ ավելի կխորացվեն:
Պարոն Թովմասյանն ընդգծել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ, ամենամյա կոնֆերանսներ կազմակերպելու հարցում իր պատրաստակամությունը: Պարոն Բուքիքիոն ընդգծել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը մշտապես պատրաստակամ է լինելու Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումների հարցում իրավական աջակցություն ցուցաբերելու:

СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ГРАЙРА ТОВМАСЯНА С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ СОВЕТА ЕВРОПЫ ДЖАННИ БУКИККИО
В рамках Международной конференции “Конституционализм нового тысячелетия” состоялась встреча Председателя Конституционного Суда РА Грайра Товмасяна с Председателем Венецианской комиссии Совета Европы Джанни Букиккио. Стороны обсудили перспективы расширения и углубления сотрудничества между Конституционным Судом РА и Венецианской комиссией, а также ряд вопросов относительно последних событий в Армении. Стороны обозначили ход процессов в Армении по установленной Конституцией процедуре. Господин Товмасян поблагодарил Венецианскую комиссию за содейстие в ходе правовых реформ и особенно в ходе разработки проекта конституционных изменений. Господин Букиккио, обращаясь к Конституции РА, отметил, что в европейском регионе она одна из лучших.
Стороны отметили важность сотрудничества и выразили надежду, что сформировавшиеся между Конституционным Судом РА и Венецианской комиссией традиции дружественных отношений продолжатся и в дальнейшем.
Господин Товмасян выразил готовность в вопросе организации совместно с Венецианской комиссией ежегодных конференций. Господин Букиккио отметил, что Венецианская комиссия всегда готова оказывать правовое содействие в вопросах процессов развитий в Армении.