ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ԵԽ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՋԻԱՆԻ ԲՈՒՔԻՔԻՈՅԻ ՀԵՏ
«Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հանդիպումը ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հետ: Քննարկվել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցության ընդլայնման և խորացման հեռանկարները, ինչպես նաև Հայաստանում վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին առնչվող մի շարք հարցեր: Կողմերը կարևորել են Հայաստանում ընթացող գործընթացների սահմանադրությամբ սահմանված ընթացակարգերով ընթանալը:
Պարոն Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Վենետիկի հանձնաժողովին իրավական բարեփոխումների և հատկապես Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման ընթացքում Վենետիկի Հանձնաժողովի ցուցաբերած աջակցության համար: Պարոն Բուքիքիոն անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրությանը նշել է, որ այն Եվրոպական տարածաշրջանում լավագույններից մեկն է: Կողմերն ընդգծել են համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև ձևավորված բարիդրացիական ավանդույթները հետագայում էլ ավելի կխորացվեն:
Պարոն Թովմասյանն ընդգծել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համատեղ, ամենամյա կոնֆերանսներ կազմակերպելու հարցում իր պատրաստակամությունը: Պարոն Բուքիքիոն ընդգծել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը մշտապես պատրաստակամ է լինելու Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումների հարցում իրավական աջակցություն ցուցաբերելու:

HRAYR TOVMASYAN, PRESIDENT OF THE RA CONSTITUTIONAL COURT MET WITH GIANNI BUQUICCHIO, CHAIRMAN OF THE VENICE COMMISSION OF THE COUNCIL OF EUROPE
Within the framework of the International Conference on "The New Millennium Constitutionalism", Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court met with Gianni Buquicchio, Chairman of the Venice Commission of the Council of Europe. The prospects of expanding and deepening the cooperation between the RA Constitutional Court and the Venice Commission, as well as a number of issues related to recent events in Armenia were discussed. The parties highlighted the importance of the ongoing processes in Armenia to be in accordance with the procedures prescribed by the Constitution.
Mr. Tovmasyan thanked the Venice Commission for the assistance in the development of legal reforms and, in particular, drafting the constitutional amendments. With respect to the RA Constitution, Mr. Buquicchio noted that it is one of the best constitutions in the European region. The parties underlined the importance of cooperation and expressed hope that the good traditions formed between the RA Constitutional Court and the Venice Commission will become more intensive.
Mr. Tovmasyan underscored his readiness to organize annual conferences jointly with the Venice Commission. Mr. Buquicchio emphasized that the Venice Commission will always be ready to provide legal assistance in the processes in Armenia.