ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՎԱՐՉԱՊԵՏ ՆԻԿՈԼ ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ ԵՎ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԿԼԵՐ ԲԱԶԻ ՄԱԼՈՐԻԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
2022 թվականի հունիսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիին, որի ղեկավարած պատվիրակությունը Հայաստանում էր գտնվում Սահմանադրական դատարանի հրավերով:
Հանդիպման ժամանակ վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ակտիվորեն համագործակցում է Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի հետ՝ նպատակ ունենալով շարունակաբար բարելավել ժողովրդավարության հզորացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, անկախ դատական համակարգի կայացման համար անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտի որակը: Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ գործընկերությունը՝ հիշատակելով նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ հետևողական աշխատանքը՝ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի ուղղությամբ:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել գնահատականի համար և վերահաստատել մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման օրակարգին սատարելու պատրաստակամությունը։

СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА ПРЕМЬЕР-МИНИСТРА НИКОЛА ПАШИНЯНА И ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ КЛЭР БАЗИ МЭЛЛОРИ
8 июня 2022 года Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял Председателя Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) госпожу Клэр Бази Мэллори, возглавляемая которой делегация находится в Армении по приглашению Конституционного Суда.
В ходе встречи Премьер-министр с удовлетворением отметил, что Правительство Армении активно сотрудничает с Советом Европы и Венецианской комиссией с целью постоянного совершенствования законодательной базы, необходимой для укрепления демократии, защиты прав человека и создания независимой судебной системы. Никол Пашинян отметил эффективность партнерства с Парламентской ассамблеей Совета Европы, упомянув также работу с Европейским судом по правам человека по вопросам возвращения после 44-дневной войны удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц.
Госпожа Клэр Бази Мэллори поблагодарила Премьер-министра за высокую оценку и подтвердила готовность поддержать повестку укрепления демократии в нашей стране.