ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԱՏՄ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻՆ
2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը տեսաուղերձով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի երրորդ միջազգային խորհրդաժողովին, որը կրում էր «ԵԱՏՄ ինտեգրման նոր մարտահրավերներ․ իրավական հարթություն» խորագիրը։
Խորհրդաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում ՍԴ նախագահը կարևորել է ազգային դատական համակարգերի և վերպետական դատարանների դերը 2020 թվականի համընդհանուր մարտահրավերների պայմաններում իրավունքի գերակայության, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների անխափան պաշտպանությունն ապահովելու հարցում։
Բացի դրանից, ՍԴ նախագահն ընդգծել է ԵԱՏՄ տարածաշրջանում նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավման կարևորությունը, որն ապահովում է անդամ պետությունների տնտեսությունների զարգացմանը նպաստող՝ քաղաքացիների իրավունքների և պարտականությունների արդյունավետ իրացումը:
«Այս համատեքստում առանձնահատուկ նշանակություն ունի «Մինչև 2025 թ․ եվրասիական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղություններ» փաստաթուղթը, որում արտացոլված գործընթացները կաջակցեն նաև ԵԱՏՄ հաստատությունների, այդ թվում՝ Միության դատարանի արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև՝ Միության գրավչության, մրցունակության իրավական մեխանիզմների կատարելագործմանը, ձեռներեցների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը և գիտական ու արտադրական ներուժի ավելացմանը»,- մասնավորապես նշել է ՍԴ նախագահը։

АРМАН ДИЛАНЯН ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ СУДА ЕАЭС
25 ноября 2020 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян обратился с видеообращением к участникам третьей Международной конференции Суда Евразийского экономического союза на тему «Новые вызовы интеграции ЕАЭС: правовое измерение».
В своем обращении к участникам Конференции Председатель Конституционного Суда обозначил роль национальных судебных систем и надгосударственных судов в обеспечении верховенства права, а также защиты прав и основных свобод граждан перед лицом всеобщих вызовов 2020 года.
Кроме того, Председатель Конституционного Суда подчеркнул важность совершенствования нормативно-правовой базы в регионе ЕАЭС, что обеспечит эффективную реализацию прав и обязанностей трудящихся, вносящих вклад в развитие экономики наших стран.
«В этом контексте особое значение имеет Стратегия развития евразийской интеграции до 2025 года, отраженные в которой процессы и механизмы будут также способствовать повышению эффективности институтов ЕАЭС, в том числе Суда Евразийского экономического союза, а также росту интереса к Союзу, совершенствованию правовых механизмов его конкурентоспособности, эффективной защите прав предпринимателей и повышению научного и производственного потенциала», - в частности, отметил Председатель Конституционного Суда.