ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԱՏՄ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻՆ
2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը տեսաուղերձով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական միության դատարանի երրորդ միջազգային խորհրդաժողովին, որը կրում էր «ԵԱՏՄ ինտեգրման նոր մարտահրավերներ․ իրավական հարթություն» խորագիրը։
Խորհրդաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում ՍԴ նախագահը կարևորել է ազգային դատական համակարգերի և վերպետական դատարանների դերը 2020 թվականի համընդհանուր մարտահրավերների պայմաններում իրավունքի գերակայության, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների անխափան պաշտպանությունն ապահովելու հարցում։
Բացի դրանից, ՍԴ նախագահն ընդգծել է ԵԱՏՄ տարածաշրջանում նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավման կարևորությունը, որն ապահովում է անդամ պետությունների տնտեսությունների զարգացմանը նպաստող՝ քաղաքացիների իրավունքների և պարտականությունների արդյունավետ իրացումը:
«Այս համատեքստում առանձնահատուկ նշանակություն ունի «Մինչև 2025 թ․ եվրասիական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղություններ» փաստաթուղթը, որում արտացոլված գործընթացները կաջակցեն նաև ԵԱՏՄ հաստատությունների, այդ թվում՝ Միության դատարանի արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև՝ Միության գրավչության, մրցունակության իրավական մեխանիզմների կատարելագործմանը, ձեռներեցների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը և գիտական ու արտադրական ներուժի ավելացմանը»,- մասնավորապես նշել է ՍԴ նախագահը։

ARMAN DILANYAN PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL CONFERENCE OF THE COURT OF THE EURASIAN ECONOMIC UNION
On 25 November 2020, President of the Constitutional Court Arman Dilanyan, delivered a video address to the participants of the third International Conference of the Court of the Eurasian Economic Union titled “New Challenges for EAEU Integration: Legal Dimension”.
In his address to the conference participants, the President of the Constitutional Court attached importance to the role of national judiciary and supranational courts in ensuring the respect for the principle of the rule of law, protection of citizens' rights and fundamental freedoms amid the universal challenges of 2020.
Moreover, the President of the Constitutional Court stressed the importance of improvement of the normative-legal frameworks in the EEU region, which will ensure the effective exercise of the rights and responsibilities of the citizens, contributing to the development of member states’ economies.
The President of the Constitutional Court stated, in particular, “In the given context, the Strategy for Developing Eurasian Economic Integration until 2025 is of special significance, and the processes and mechanisms reflected therein, will contribute to the increase of the efficiency of the EEU institutions, including the Court of the Eurasian Economic Union, as well as it will enhance the attractiveness of the Union, the improvement of legal mechanisms of its competitiveness, the effective protection of the rights of entrepreneurs, the increase of scientific and industrial potential.”