ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆ ԱՆՆ ԼՈՒՅՈՅԻՆ
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Արման Դիլանյանը գոհունակությամբ նշել է, որ ներկայումս հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները և դատաիրավական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում են, և Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը հետաքրքրված է էլ ավելի խորացնելու Ֆրանսիայի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի հետ համագործակցությունը, ինչը լավագույնս բնութագրում է հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների տրամաբանությանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է Ֆրանսիայի Հանրապետության դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում և անհապաղ արձագանքն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ս.թ. սեպտեմբերի 13-14-ը սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի հարցում՝ շեշտելով Ֆրանսիայի կողմից Ադրբեջանի ագրեսիայի հստակ, միանշանակ ու հասցեական դատապարտումը:
Շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի նախագահին բարձր գնահատականի ու ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն նշել է, որ Ֆրանսիան մեծ կարևորություն է տալիս բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցությանը և պատրաստակամ է շարունակել այն սերտացնելու ջանքերը նաև դատաիրավական ոլորտում: Այս առումով դեսպան Լույոն ողջունել է Սահմանադրական դատարանի հանձնառությունը՝ զարգացնելու կապերը Ֆրանսիայի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի և Ֆրանկոֆոն սահմանադրական դատարանների ընկերակցության հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ֆրանսիական երկկողմ իրավական հարաբերությունների օրակարգը և իրավունքի գերակայության ոլորտում համագործության հեռանկարները: Հյուրերի խնդրանքով Արման Դիլանյանը ներկայացրել է նաև Սահմանադրական դատարանում մեկնարկած ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը: Դեսպան Լույոն հայտնել է ֆրանսիական կողմի լիարժեք աջակցությունը Բարձր դատարանի նախաձեռնած բարեփոխումներին և հաստատել է ֆրանսիական կողմի հանձնառությունը՝ աջակցելու դրանց անխափան ընթացքին:

АРМАН ДИЛАНЯН ПРИНЯЛ ПОСЛА ФРАНЦИИ В АРМЕНИИ АНН ЛУЙО
16 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо.
Арман Диланян с удовлетворением отметил, что в настоящее время армяно-французские отношения и судебно-правовое сотрудничество динамично развиваются и Конституционный Суд Республики Армения заинтересован в дальнейшем углублении сотрудничества с Конституционным советом Французской Республики, что наилучшим образом характеризует логику привилегированных армяно-французских отношений.
Председатель Конституционного Суда особо отметил роль Французской Республики в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, а также незамедлительную реакцию Франции на ситуацию, сложившуюся вследствие развязанной Азербайджаном 13-14 сентября агрессии в отношении суверенной территории Армении, подчеркнув четко высказанное Францией однозначное и адресное осуждение.
Поблагодарив Председателя Конституционного Суда за высокую оценку и теплый прием, Чрезвычайный и Полномочный Посол Французской Республики Анн Луйо отметила, что Франция придает большое значение сотрудничеству с дружественной Арменией и готова прилагать усилия по его укреплению также в судебно-правовой сфере. В этом аспекте Посол Луйо приветствовала приверженность Конституционного Суда дальнейшему развитию связей с Конституционным советом Французской Республики и Ассоциацией франкоязычных конституционных судов.
В ходе встречи собеседники обсудили повестку армяно-французских двусторонних правоотношений и перспективы сотрудничества в сфере верховенства права. По просьбе гостей Арман Диланян также рассказал о ходе стартовавших в Конституционном Суде институциональных реформ. Посол Луйо сообщила, что французская сторона полностью поддерживает реформы, инициированные Высоким судом, и подтвердила готовность французской стороны оказать содействие их реализации.