ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՄՓՈՓՎԵԼ ԵՆ ԵՄ ԵՎ ԵԽ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ՝ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԱՏԱԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԲԱՐԵՓՈԽՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ԵՐԿՈՒ ԾՐԱԳՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը մասնակցել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման 2019-2022թթ. ծրագրային ձևաչափով իրականացված միջոցառումների փակման համաժողովին և ղեկավար հանձնաժողովի ընդլայնված նիստին։
«Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանում դատական իշխանության անկախությունը, իրավական ընթացակարգերի արդյունավետությունն ու արդարադատության մատչելիությունը՝ տրամադրելով իրավական աջակցություն  արդարադատության, դատական համակարգի և կարգապահական կառուցակարգերի ոլորտների՝  սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդող գործընթացներին, ինչպես նաև խթանել հաշտարարության և արբիտրաժի կիրառումը Հայաստանում՝ Եվրոպայի խորհրդի հանձնարարականներին և չափորոշիչներին համահունչ:
Շնորհակալություն հայտնելով ԵԽ Ստրասբուրգի կառույցների և ԵԽ երևանյան գրասենյակի պատասխանատու պաշտոնյաներին՝ Սահմանադրական դատարանի հանրային ներկայացվածության նպատակով պաշտոնական կայքէջի ստեղծման և գործարկման, ինչպես նաև 2022 թվականի  հունիսին Երևանում կայացած  «Դատական իշխանությունը որպես ժողովրդավարության երաշխավոր» խորագրով խորհրդաժողովի անցկացմանն օժանդակելու համար, ՍԴ փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդի և Հայաստանի միջև 2023-2026թթ․ համար հաստատված գործողոթյունների ծրագրի շրջանակում Եվրոպայի խորհուրդը դիտարկվում է որպես Սահմանադրության 2020 թվականի հունիսի 22-ին ընդունված փոփոխություններով մեկնարկված Սահմանադրական դատարանի բարեփոխումների երկարաժամկետ ծրագրի առանցքային միջազգային գործընկեր։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունը, դրանց խթանման հնարավորություններն ու համագործակցության հետագա ուղիները։
Համաժողովին մասնակցել են արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներում ներգրավված պետական մարմինների, միջազգային, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և այլ համապատասխան շահառու կառույցների ներկայացուցիչներ։

В ЕРЕВАНЕ ПОДВЕДЕНЫ ИТОГИ ДВУХ ПРОГРАММ ПО РЕФОРМИРОВАНИЮ СУДЕБНО-ПРАВОВОЙ СИСТЕМЫ В АРМЕНИИ ПРИ ПОДДЕРЖКЕ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА И СОВЕТА ЕВРОПЫ
Заместитель Председателя Конституционного Суда Ваге Григорян принял участие в Конференции, посвященной окончанию мероприятий, осуществляемых Европейским союзом и Советом Европы в формате программы “Партнерство за надлежащее управление 2019-2022 гг.”.
Целью программы “Содействие осуществлению судебных реформ: укрепление независимости и профессионализма судебной власти в Армении” является укрепление в Армении независимости судебной власти, обеспечение эффективности правовых процедур и доступности правосудия путем оказания правового содействия в ходе процессов, которые следуют за конституционными реформами в сфере правосудия, судебной системы и дисциплинарных структур, а также стимулирование применения институтов посредничества (медиации) и арбитража в Армении в соответствии с рекомендациями и стандартами Совета Европы.
Выражая благодарность ответственным должностным лицам различных страсбургских структур СЕ и Ереванского офиса СЕ за создание и запуск официального сайта с целью публичного представительства Конституционного Суда, а также за поддержку в проведении состоявшейся в Ереване в июне 2022 года Конференции “Судебная власть как гарант демократии”, заместитель Председателя КС Ваге Григорян отметил, что в рамках утвержденного на 2023-2026 гг. между Советом Европы и Арменией Плана действий Совет Европы рассматривается как ключевой международный партнер долгосрочной программы, связанной с реформами в Конституционном Суде, проводимыми в результате внесения изменений в Конституцию 22 июня 2020 года.
В ходе Конференции были рассмотрены вопросы относительно эффективности реализации программ, возможностей их продвижения и направлений дальнейшего сотрудничества.
В Конференции приняли участие представители вовлеченных в реформы сферы правосудия государственных органов, международных и общественных организаций, a также других соответствующих заинтересованных структур.