ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՄԱԿ-Ի ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
2019 թվականի հուլիսի 24-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին նվիրված Տեխնիկական շրջանակային առաքելության ներկայացուցիչներին․ ՄԱԶԾ քաղաքականության ձևավորման, քաղաքական երկխոսության և սահմանադրական գործընթացների մասնագետ Ջեյսոն Գլուքին, ՄԱԶԾ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության մասնագետ Այնուրա Բեկկոենովային, Իրավունքի գերակայության Բինգհամ կենտրոնի ներկայացուցիչ Յան Վան Զիլ Սմիթին, հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության փորձագետ Կոնստանտին Պալիկարսկուն, ՄԱԶԾ Հակակոռուպցիոն ծրագրի մասնագետ Աիդա Արությունովային և ՄԱԶԾ Արդարադատության ոլորտի ծրագրի ղեկավար Մարինե Մալխասյանին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական բարեփոխումներին: Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության համակարգում, գործող Սահմանադրությամբ Սահմանադրական դատարանին վերապահված հիմնական գործառույթները և դրանց կիրառական պրակտիկան։ Սահմանադրական դատարանի նախագահը պատասխանել է հյուրերի հուզող հարցերին՝ կապված դատական համակարգում քննարկվող փոփոխություններին և այլն հարցերին։

ВСТРЕЧА С ДЕЛЕГАЦИЕЙ ПРОГРАММЫ РАЗВИТИЯ ООН
24 июля 2019 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян принял делегацию Технической рамочной миссии по реформам в области правосудия Программы развития ООН в составе специалиста по формированию политики ПРООН, политическому диалогу и конституционным процессам Джейсона Глюка, специалиста ПРООН по вопросам прав человека и верховенства права Айнуры Беккоеновой, представителя Центра Бингхэма по вопросам верховенства права Яна Ван Зил Смита, эксперта по предупреждению преступности и уголовному правосудию Константина Паликарски, менеджера по антикоррупционной программе ПРООН Аиды Арутюновой и руководителя Программы в сфере правосудия ПРООН Марине Малхасян.
В ходе встречи рассмотрены вопросы судебно-правовых реформ в Республике Армения. Грайр Товмасян ознакомил гостей с ролью Конституционного Суда в системе судебной власти, предоставленными Конституционному Суду Конституцией основными функциями и практикой их применения. Председатель Конституционного Суда ответил на интересующие гостей вопросы в связи с обсуждаемыми реформами в судебной системе и другие вопросы.