ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՄԱԿ-Ի ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
2019 թվականի հուլիսի 24-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին նվիրված Տեխնիկական շրջանակային առաքելության ներկայացուցիչներին․ ՄԱԶԾ քաղաքականության ձևավորման, քաղաքական երկխոսության և սահմանադրական գործընթացների մասնագետ Ջեյսոն Գլուքին, ՄԱԶԾ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության մասնագետ Այնուրա Բեկկոենովային, Իրավունքի գերակայության Բինգհամ կենտրոնի ներկայացուցիչ Յան Վան Զիլ Սմիթին, հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության փորձագետ Կոնստանտին Պալիկարսկուն, ՄԱԶԾ Հակակոռուպցիոն ծրագրի մասնագետ Աիդա Արությունովային և ՄԱԶԾ Արդարադատության ոլորտի ծրագրի ղեկավար Մարինե Մալխասյանին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական բարեփոխումներին: Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի դերը դատական իշխանության համակարգում, գործող Սահմանադրությամբ Սահմանադրական դատարանին վերապահված հիմնական գործառույթները և դրանց կիրառական պրակտիկան։ Սահմանադրական դատարանի նախագահը պատասխանել է հյուրերի հուզող հարցերին՝ կապված դատական համակարգում քննարկվող փոփոխություններին և այլն հարցերին։

MEETING WITH THE DELEGATION OF THE UN DEVELOPMENT PROGRAMME
On July 24, 2019, Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court, hosted the representatives of the UNDP Technical Scoping Mission on Justice Sector Reforms: Jason Gluck, Policy Specialist, Political Dialogue and Constitutional Processes, UNDP, Ainura Bekkoenova, UNDP Human Rights and Rule of Law Specialist, Jan van Zil Smith, representative of the Bingham Center for the Rule of Law, Constantin Palikarsky, Crime Prevention and Criminal Justice Officer, Aida Arutyunova, Anti-Corruption Programme Manager, UNDP, and Marine Malkhasyan, Project Coordinator, Justice Program, UNDP.
The issues of judicial and legal reforms in the Republic of Armenia were touched upon during the meeting. Hrayr Tovmasyan presented the role of the Constitutional Court in the system of judicial power, the main functions of the Constitutional Court prescribed by the Constitution, and the practice of their implementation. The President of the Constitutional Court answered questions of the guests related to the discussed reforms in the judicial system and other issues.