12 սեպտեմբերի 2024թ.
ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՀՐԱՎԵՐՈՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԳՏՆՎՈՂ ԻՀ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ նախագահ Վահանգն Խաչատուրյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են կայացած դատաիրավական համակարգի դերը պետությունների ինքնիշխանության, ժողովրդավարության և օրինականության ամրապնդման գործում: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Իրաքի պետական ինստիտուտների գործունեության առանձնահատկությունների վերաբերյալ։

НАХОДЯЩУЮСЯ В АРМЕНИИ ПО ПРИГЛАШЕНИЮ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ДЕЛЕГАЦИЮ ФЕДЕРАЛЬНОГО ВЕРХОВНОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ ИРАК ПРИНЯЛ ПРЕЗИДЕНТ РА
Находящуюся с официальным визитом в Ереване по приглашению Председателя Конституционного Суда РА Армана Диланяна делегацию Федерального Верховного суда Республики Ирак, возглавляемую Председателем Джассимом Мухаммадом Абудом, принял Президент РА Ваагн Хачатурян. Во встрече участвовал также Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян.
В ходе встречи стороны отметили роль состоявшейся судебно-правовой системы в укреплении государственного суверенитета, демократии и законности. Состоялся обмен мнениями об особенностях деятельности государственных институтов Армении и Ирака.
С подробностями встречи с Президентом РА можно ознакомиться на официальном сайте Президента РА по следующей ссылке: