ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԱՄՆ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը՝ ողջունելով Բարձր դատարան այցը, շնորհավորել է դեսպան Քվինին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ, ընդգծելով նրա գործունեության կարևորությունը՝ աշխարհում և հատկապես մեր տարածաշրջանում արձանագրվող բարդ գործընթացների ժամանակաշրջանում։
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ դեսպանության միջև հաստատված ամուր գործընկերային կապերին, Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Քրիստինա Քվինի պաշտոնավարման ընթացքում այդ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ընդլայնվել:
«Որպես Հայաստանի Բարձր դատարան, մեր հանձնառությունն է ապահովել ժողովրդավարության, ինքիշխանության, ազատության և իրավունքի գերակայության անշեղ ամրապնդումը մեր երկրում»,- նշել է ՍԴ նախագահը։ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ գործընկերների կողմից համակարգային բարեփոխումներին շարունակական աջակցությունը՝ ի նպաստ Սահմանադրական դատարանի՝ որպես պետական կառավարման ինստիտուտի կարողությունների ամրապնդմանն ու ինստիտուցիոնալ անկախության խթանմանը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ տպավորված է ՀՀ դատաիրավական համակարգում վերջին տարիներին իրականացվող բարեփոխումներով, հատկանշական համարելով, որ ժողովրդավարական արժեքները խարսխվում են ամուր դատաիրավական համակարգի վրա։
Տիկին Քվինը մեծապես կարևորել է Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ դեսպանատան, տարբեր գործակալությունների միջև արդեն իսկ առկա համագործակցության դրական փորձը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել դրանց շարունակականության ապահովմանը։
Քննարկման ընթացքում կողմերն ընդգծել են հայ-ամերկյան «Դատական դիվանագիտության» զարգացման անհրաժեշտությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքներ իրականացնել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և ԱՄՆ Գերագույն դատարանի միջև համագործակցությունն ու երկխոսությունը վերականգնելու և ակտիվացնելու ուղղությամբ:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ПРИНЯЛ ПОСЛА США В РА
2 мая 2023 года Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян принял Посла США в Армении Кристину Куинн.
Председатель Конституционного Суда, приветствуя посещение Послом Высокого суда, поздравил Кристину Куинн с началом дипломатической миссии, подчеркнув особую значимость ее деятельности в период столь сложных процессов в мире и особенно в нашем регионе.
Затронув тему прочного партнерства, установившегося между Конституционным Судом и Посольством США, Арман Диланян выразил надежду, что в годы пребывания Кристины Куинн на посту Посла США в Армении это сотрудничество будет развиваться и расширяться.
“Наша обязанность, как Высокого суда Армении, заключается в обеспечении в нашей стране постоянного укрепления демократии, суверенитета, свободы и верховенства права”, - отметил Председатель КС. Арман Диланян высоко оценил постоянную поддержку американских партнеров в продвижении системных реформ по укреплению потенциала Конституционного Суда как института государственного управления и способствованию институциональной независимости.
Посол США в РА Кристина Куинн, поблагодарив за прием, отметила, что впечатлена реформами, проведенными в судебно-правовой системе Республики Армения за последние годы, и считает естественным, что демократические ценности опираются на сильную судебно-правовую систему.
Г-жа Куинн высоко оценила уже существующий положительный опыт сотрудничества между Конституционным Судом, Посольством США и различными организациями, выразив готовность продолжить такое взаимодействие.
В ходе беседы стороны подчеркнули необходимость развития армяно-американской “судебной дипломатии”. Была достигнута договоренность о проведении работ в направлении активизации сотрудничества и диалога между Конституционным Судом РА и Верховным судом США.