ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2020 թվականի մարտի 5-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) պատվիրակության անդամներին։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին, օրենսդրական գործընթացներին, օրենսդրության ոլորտում առկա խնդիրներին։ Պատասխանելով հյուրերի հարցերին՝ Հրայր Թովմասյանը մանրամասներ է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի գործունեության, վերջին ժամանակաշրջանում Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների մասին և այլն։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Սահմանադրության մեջ կատարվող փոփոխությունների գործընթացին, այդ հարաբերություններում Սահմանադրական դատարանի մասնակցության սահմանադրական կարգավորումներին, Սահմանադրական դատարանի բնականոն գործունեության ապահովման խնդիրներին և այլն։

ГРАЙР ТОВМАСЯН ПРИНЯЛ ДЕЛЕГАЦИЮ БДИПЧ ОБСЕ
5 марта 2020 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян принял членов делегации Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
Собеседники коснулись реформ в судебно-правовой сфере Армении, законодательных процессов и проблем, существующих в сфере законодательства. Отвечая на вопросы гостей, Грайр Товмасян представил некоторые детали о деятельности Конституционного Суда, последних событиях вокруг Конституционного Суда и т.д. Участники встречи также затронули темы, связанные с процессом внесения изменений в Конституцию, конституционными регулированиями в связи с участием Конституционного Суда в этих отношениях, вопросами обеспечения естественого функционирования Конституционного Суда и т. д.