ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐԱՆՇԱՆԱԿ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2019 հոկտեմբերի 8-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Բանցհաֆին:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը ողջունել է դեսպանին և շնորհավորել Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան արգասաբեր աշխատանք՝ հայ-գերանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման կարևոր գործում: Դեսպանն անդրադարձել է Սահմանադրական դատարանի և Գերմանիայի դեսպանության միջև առկա ջերմ և համագործակցային հարաբերություններին և հայտնել իր հանձնառությունն առ այն, որ արդյունավետ և ակտիվ համագործակցությանը կկրի շարունակական բնույթ:
Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանների միջև ձևավորված բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները՝ անդրադառնալով 2019 թվականին Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակության Հայաստան կատարած արդյունավետ այցի մանրամասներին։ Հ․ Թովմասյանը դեսպանին հայտնել է, որ 2020 թվականի սկզբին նախապատրաստվում է իր գլխավորած պատվիրակության պատասխան այցը Գերմանիա։
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահը գոհունակությամբ է խոսել նաև Գերմանիայի միջազգային համագործակցության կազմակերպության (GIZ-ի) իրավական ծրագրի և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ արդյունավետ համագործակցության մասին՝ բարձր գնահատելով սահմանադրական իրավունքի ոլորտում գերմանացի գործընկերների և փորձագետների հետ իրականացվող փորձի փոխանակման ծրագրերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական ոլորտի ընթացիկ հիմնախնդիրներին և բարեփոխումներին՝ կարևորելով վերջիններիս իրականացումը ՀՀ Սահմանադրությանը և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համահունչ:

ГРАЙР ТОВМАСЯН ПРИНЯЛ НОВОНАЗНАЧЕННОГО ПОСЛА ФЕДЕРАТИВНОЙ РЕСПУБЛИКИ ГЕРМАНИЯ В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ
8 октября 2019 года Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Михаэля Банцхафа.
Председатель Конституционного Суда приветствовал Посла и поздравил с началом его дипломатической миссии в Армении, пожелав ему плодотворной работы в важном деле развития армяно-немецких дружественных отношений. Посол обратился к установившимся теплым отношениям сотрудничества между Конституционным Судом и Посольством Германии и заверил в своем содействии продолжению эффективного и активного сотрудничества.
Грайр Товмасян обратился к сложившимся между Конституционными Судами Армении и Германии дружественным и партнерским отношениям и поделился подробностями визита в Армению в 2019 году представительной делегации, возглавляемой Председателем Конституционного Суда Германии. Г. Товмасян сообщил Послу, что в начале 2020 года намечается ответный визит в Германию возглавляемой им делегации.
Председатель Конституционного Суда выразил удовлетворение в связи с эффективным сотрудничеством с правовой программой Германского общества международного сотрудничества (GIZ) и армянским филиалом Фонда Конрада Аденауэра, высоко оценив программы по обмену опытом, осуществляемые с немецкими коллегами и экспертами в сфере конституционного права.
Стороны обратились также к текущим проблемам и реформам в судебно-правовой сфере Республики Армения, отметив важность их осуществления созвучно Конституции РА и международным обязательствам Армении.