15 դեկտեմբերի 2022թ.
2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը և Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի Միդլսեքս համալսարանի Իրավունքի դպրոցի մարդու իրավունքների ոլորտի պրոֆեսոր Ֆիլիպ Լիչի հեղինակած՝ «Ինչպես դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան» գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսին:
Գրքի շնորհանդեսի ընթացքում Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը, որը նաև գրքի հայերեն թարգմանության համախմբագիրներից է, հանդես է եկել «Ինչպես դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան» գրքի հայերեն հրատարակության արդիականությունը» խորագրով բանախոսությամբ:
Նշենք, որ գրքի հրատարակությունը ներառում է Եվրոպական կոնվենցիայի նյութական իրավունքի վերաբերյալ թարմացված, մանրակրկիտ բացատրությունները:
Գրքի հայերեն տարբերակի հրատարակությունն իրականացվել է «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը. Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից և իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից։

ПРЕЗЕНТАЦИЯ АРМЯНСКОЙ ВЕРСИИ КНИГИ “КАК ОБРАТИТЬСЯ В ЕВРОПЕЙСКИЙ СУД ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА”
14 декабря 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян и судья Конституционного Суда Ваге Григорян приняли участие в презентации армянской версии книги “Как обратиться в Европейский суд по правам человека”, автором которой является профессор в сфере прав человека Школы права Мидлсекского университета Великобритании Филип Личи.
На презентации книги судья Конституционного Суда Ваге Григорян, который также является одним из соавторов армянского перевода, выступил с речью на тему “Актуальность армянского издания книги “Как обратиться в Европейский суд по правам человека”.
Следует отметить, что издание книги включает в себя обновленное, подробное разъяснение материального права Европейской конвенции.
Издание армянской версии книги осуществлено при поддержке Программы “Содействие осуществлению судебных реформ – укрепление независимости и профессионализма судебной власти в Армении”, финансируемой Европейским союзом и Советом Европы и реализуемой Советом Европы.