«ԽՈՐՀՐԴԱՏՎԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻՆ» ԿԱՐՃԱԺԱՄԿԵՏ ԾՐԱԳՐԻ ԱՄՓՈՓԻՉ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ
2022 թվականի հոկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի և Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության կողմից համատեղ կազմակերպվող միջոցառում, որի շրջանակներում ներկայացվել է «Խորհրդատվական աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանին» կարճաժամկետ ծրագրի շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրությունների վերջնարդյունքները: Այս ծրագրի ընդհանուր նպատակն է աջակցել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանին իր երկարաժամկետ ռազմավարության ու բարեփոխումների օրակարգը մշակելիս ու հետագայում դրանք գործարկելիս, ինչը թույլ կտա հաղթահարել առկա մարտահրավերները և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ընդլայնման միջոցով ավելի արդյունավետ իրականացնել Բարձր դատարանի սահմանադրական առաքելությունը։ Ծրագիրն իրականացվել է Նիդերլանդների Թագավորության Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի (CILC) և «Իրավունքի Եվրոպա» ՀԿ-ի մասնակցությամբ:
Իր ողջույնի խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանը՝ հանձին արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսի՝ ծրագրի իրականացմանն ուղղված աջակցության համար: Արման Դիլանյանը վերահաստատել է Բարձր դատարանի հանձնառությունը՝ շարունակելու ինստիտուցիոնալ խորքային բարեփոխումների իրականացումը՝ առանձնահատուկ կարևորելով այս գործընթացում միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը և նրանց գործուն ներգրավվումը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և այլ բարձրաստիճան հյուրեր:

ИТОГОВОЕ МЕРОПРИЯТИЕ КРАТКОСРОЧНОЙ ПРОГРАММЫ “КОНСУЛЬТАЦИОННАЯ ПОДДЕРЖКА КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
19 октября 2022 года состоялось организованное Конституционным Судом совместно с Посольством Королевства Нидерландов в Республике Армения мероприятие, в рамках которого были подведены окончательные итоги исследований, проведенных в рамках краткосрочной программы “Консультативная поддержка Конституционного Суда Республики Армения”. Общая цель этой программы заключается в поддержке Конституционного Суда Республики Армения в разработке его долгосрочной стратегии и повестки реформ и их последующей реализации, что позволит преодолеть существующие вызовы и за счет расширения институциональных возможностей более эффективно осуществлять конституционную миссию Высокого суда. Программа реализована при участии Центра международного правового сотрудничества (CILC) Королевства Нидерландов и Общественной организации “Европа права”.
В своем приветственном слове Председатель Конституционного Суда Арман Диланян поблагодарил Посольство Королевства Нидерландов в Республике Армения в лице Чрезвычайного и Полномочного Посла Николаса Схермерса за поддержку в реализации программы. Арман Диланян подтвердил приверженность Высокого суда продолжать осуществление глубоких институциональных реформ, особо обозначив важность сотрудничества с международными партнерами и их эффективного вовлечения в этот процесс.
В мероприятии приняли участие главы ряда аккредитованных в Республике Армения дипломатических миссий, представители международных организаций и другие высокопоставленные гости.