ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ԲԱՐՁՐ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՑԱՆՑԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՎԵՑԵՐՈՐԴ ՖՈՐՈՒՄԸ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հրավերով Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Նաիրա Հովհաննիսյանը՝ որպես Սահմանադրական դատարանի կողմից Բարձր դատարանների ցանցի համակարգող, Ստրասբուրգում` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, մասնակցել է Բարձր դատարանների ցանցի վեցերորդ ֆորումին:
Բարձր դատարանների ցանցը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ստեղծվել է 2015 թվականին` ազգային բարձր դատարանների առաջադեմ փորձի, կոնվենցիոն նախադեպային իրավունքի և հարակից հարցերի վերաբերյալ գիտելիքների փոխանակման միջոցով Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Կոնվենցիայի իմպլեմենտացիային նպաստելու նպատակով:
Բարձր դատարանների ցանցի վեցերորդ ֆորումը ներառել է նախադեպային իրավունքի վերաբերյալ երկու նիստ՝ «Դատական իշխանության անկախությունը» թեմայով, ինչպես նաև աշխատանքային խմբերի քննարկում՝ «Գիտելիքների կառավարում, իրավական հետազոտություն և իրավախորհրդատուի դերը» թեմայով:

В ЕВРОПЕЙСКОМ СУДЕ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА СОСТОЯЛСЯ ШЕСТОЙ ФОРУМ СОВЕТА СЕТИ ВЫСШИХ СУДОВ
Помощник Председателя Конституционного Суда Наира Оганесян по приглашению Европейского суда по правам человека приняла участие в состоявшемся в Страсбурге, в Европейском суде по правам человека Шестом форуме Сети высших судов государств-членов Совета Европы в качестве координатора от Конституционного Суда РА.
Сеть высших судов была создана Европейским судом по правам человека в 2015 году с целью содействия имплементации Конвенции о защите прав человека и основных свобод путем обмена передовым опытом высоких национальных судов, знаниями относительно прецедентного права в контексте действия Европейской конвенции и связанных с этим вопросов.
Шестой форум Сети высших судов состоял из двух сессий по прецедентному праву на тему “Независимость судебной власти”, а также обсуждения рабочих групп на тему “Управление знаниями, правовые исследования и роль юрисконсульта”.