ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ԾԱՂԿԱՁՈՐՈՒՄ
2022 թվականի մարտի 4-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Սահմանադրության անմիջական կիրառման և դատարանների կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելու մեթոդաբանական առանձնահատկությունները» խորագրով երկօրյա աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից ֆինանսավորվող և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) ղեկավարությամբ Կոնսորցիումի կողմից իրականացվող «Արդարադատության համակարգի ամրապնդման» ծրագրի շրջանակներում: Երկօրյա աշխատաժողովին մասնակցում են Սահմանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի և այլ ատյանների դատավորներ, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Իր բացման խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի գործընկերներին նմանձևաչափով միջոցառման կազմակերպմանը աջակցելու համար: Անդրադառնալով աշխատաժողովի քննարկման թեմաներին՝ Արման Դիլանյանը վստահություն է հայտնել, որ ընտրված աշխատանքային ձևաչափը ստեղծում է լավ հարթակ՝ արդյունավետ մասնագիտական քննարկումներ ու կարծիքների փոխանակում իրականացնելու համար։
Հայաստանում «Արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի ղեկավար Փիթեր Գյորթլերն իր բացման խոսքում ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին` շնորհակալություն հայտնելով նման ներկայացուցչական մասնակցություն ապահովելու համար։
Երկօրյա սեմինարի ընթացքում քննարկվելու են սահմանադրական նորմերի անմիջական կիրառման մեթոդաբանական և Սահմանադրության մեկնաբանության մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների իրացման մեթոդաբանական առանձնահատկությունները և դատարանների կողմից Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող պահանջները և դրան առնչվող միջազգային փորձը։

PROFESSIONAL DISCUSSION IN TSAGHKADZOR
On 4 March 2022, a two-day workshop, entitled “Direct Application of the Constitution and Methodological Peculiarities of Applying to the Constitutional Court by Courts” was launched in the city of Tsakhkadzor. The event was organized upon the initiative of the Constitutional Court within the framework of the “Consolidation of the Justice System in Armenia” Project implemented by the Consortium under the auspices of the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ), with the funding from the European Union Delegation to Armenia. The two-day workshop is attended by the justices of the Constitutional Court, judges of the Cassation Court and other instances, as well as by the representatives of the Staff of the Constitutional Court.
In his opening remarks, President of the Constitutional Court Mr. Arman Dilanyan expressed gratitude to the European counterparts for supporting the convention of the given event. When addressed the topics to be discussed at the workshop, Mr. Arman Dilanyan expressed confidence that the chosen working format would provide a good platform for the effective professional discussions and exchange of views.
In his opening remarks, the Head of the “Consolidation of the Justice System in Armenia” Project Mr. Peter Gortler welcomed the participants of the event, extending gratitude for ensuring such a representative participation.
During the two-day workshop, the participants will discuss the methodological peculiarities of direct application of Constitutional norms, the methodological peculiarities of the interpretation of Constitution, the methodological peculiarities of the implementation of the legal positions of the Constitutional Court, the requirements for the applications submitted by the courts to the Constitutional Court and the international experience related to the field.