ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ԾԱՂԿԱՁՈՐՈՒՄ
2022 թվականի մարտի 4-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Սահմանադրության անմիջական կիրառման և դատարանների կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելու մեթոդաբանական առանձնահատկությունները» խորագրով երկօրյա աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Սահմանադրական դատարանի նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից ֆինանսավորվող և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) ղեկավարությամբ Կոնսորցիումի կողմից իրականացվող «Արդարադատության համակարգի ամրապնդման» ծրագրի շրջանակներում: Երկօրյա աշխատաժողովին մասնակցում են Սահմանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի և այլ ատյանների դատավորներ, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Իր բացման խոսքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի գործընկերներին նմանձևաչափով միջոցառման կազմակերպմանը աջակցելու համար: Անդրադառնալով աշխատաժողովի քննարկման թեմաներին՝ Արման Դիլանյանը վստահություն է հայտնել, որ ընտրված աշխատանքային ձևաչափը ստեղծում է լավ հարթակ՝ արդյունավետ մասնագիտական քննարկումներ ու կարծիքների փոխանակում իրականացնելու համար։
Հայաստանում «Արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի ղեկավար Փիթեր Գյորթլերն իր բացման խոսքում ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին` շնորհակալություն հայտնելով նման ներկայացուցչական մասնակցություն ապահովելու համար։
Երկօրյա սեմինարի ընթացքում քննարկվելու են սահմանադրական նորմերի անմիջական կիրառման մեթոդաբանական և Սահմանադրության մեկնաբանության մեթոդաբանական առանձնահատկությունները, Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների իրացման մեթոդաբանական առանձնահատկությունները և դատարանների կողմից Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներին առաջադրվող պահանջները և դրան առնչվող միջազգային փորձը։

ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ДИСКУССИЯ В ЦАХКАДЗОРЕ
4 марта 2022 года в Цахкадзоре стартовал двухдневный семинар на тему “Методологические особенности непосредственного применения Конституции и обращения судов в Конституционный Суд”. Мероприятие организовано по инициативе Конституционного Суда в рамках программы “Укрепление системы правосудия”, финансируемой Представительством Европейского Союза в Армении и осуществляемой Консорциумом под руководством Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ). В двухдневном семинаре принимают участие судьи Конституционного Суда, Кассационного Суда и других инстанций, а также представители Аппарата.
В своем вступительном слове Председатель Конституционного Суда Арман Диланян поблагодарил своих европейских коллег за поддержку в организации мероприятия в подобном формате. Обращаясь к обсуждаемым на семинаре темам, Арман Диланян выразил уверенность, что выбранный формат работы создает хорошую площадку для эффективных профессиональных дискуссий и обмена мнениями.
В своем вступительном слове руководитель программы “Укрепление системы правосудия” в Армении Питер Гортлер приветствовал участников мероприятия и поблагодарил их за столь представительное участие.
В ходе двухдневного семинара будут обсуждаться методологические особенности как непосредственного применения конституционных норм, так и толкования Конституции, а также реализации правовых позиций Конституционного Суда, требования, предъявляемые к представляемым в Конституционный Суд обращениям и международный опыт в этой области.